V januári 2018 sa v jednom momente, o 08:07 havajského času, rozsvietili všetky obrazovky smartfónov miestnych obyvateľov. Prišla im správa, ktorá oznamovala, že majú okamžite vyhľadať úkryt, pretože na Havaj mieri smrtiaca strela. Tisíce ľudí sa ponáhľali do krytov, len aby zistili, že išlo o poplašnú správu, ktorá nastala v dôsledku chyby v havajskej agentúre pre núdzové riadenie.
Čo je však ešte desivejšie ako predstava podobného zážitku, sú dáta, ktorými sa zaoberali vedci. To, že sa ani nie do hodiny podarilo autoritám oznámiť, že išlo o falošný poplach je síce skvelé, no neznamená to, že falošný poplach bol úplne neškodný. Nová analýza sociálnej siete Twitter, ktorá sprístupňuje dáta spred udalosti a po nej dokazuje, že v spoločnosti narástla po tejto situácii masívna úzkosť.
Úzkostlivé tweety
Odborníci vytvorili analýzu z viac ako jedného milióna Tweetov, aby dokázali lepšie definovať náladu v spoločnosti, ktorá nastane po takejto traumatizujúcej situácii. Podľa toho, čo psychológovia na Havaji zistili, môže mať falošný poplach vážne následky práve z hľadiska mentálneho zdravia. Odborníci analyzovali 1,2 milióna Tweetov od viac ako 15-tisíc používateľov, ktorí sa na svojich účtoch identifikovali ako obyvatelia Havaja.
Psychológovia analyzovali slovník tejto výskumnej skupiny, pričom sa zamerali na obdobie spred šiestich týždňov pred udalosťou až po 18 dní po udalosti. Psychológovia pátrali po slovách, ktoré s úzkosťou súvisia, medzi inými napríklad strach, báť sa alebo byť vystrašený. Celkový zoznam úzkostných slov obsahoval až 114 rôznych výrazov a aj keď Twitter nie je najlepším nástrojom na skúmanie mentálneho zdravia celého národa, vedcom sa podarilo prísť so zaujímavými výsledkami.
Ako sa dalo očakávať, koncentrácia úzkostných slov počas incidentu stúpla o slušných 3,4% každých 15 minút. Akonáhle však bolo vyhlásené, že ide len o falošný poplach, táto miera neklesla, práve naopak. Do konca dňa stúpala koncentrácia týchto slov o 4,6%. Vedcov prekvapilo, že strach pretrvával v tak vysokej miere aj potom, ako bola akákoľvek hrozba zažehnaná. Vyriešenie rizikovej situácie teda nutne nemusí znamenať, že sa okamžite budeme cítiť v bezpečí.
Tweety, ktoré oznamovali, že išlo o falošný poplach boli zdieľané viac ako 35-tisíckrát, no i tak sa nepodarilo spoločnosť upokojiť. Niektorí z obyvateľov sa dokonca obávali, že ubezpečujúce tweety nie sú pravdivé. Hovorí sa, že o vesmíre vieme viac ako o ľudskej mysli. Určite však môžeme potvrdiť, že sa ešte máme čo učiť o ľudských reakciách počas kritických situácii. Napriek tomu, že k žiadnej katastrofe nedošlo, tento incident zanechal obyvateľov Havaja vo veľkej neistote a strachu.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku