Ilustračná foto: Pixabay

Lesné požiare sú prirodzenou súčasťou dynamiky lesa, no čo ak ohrozujú človeka?

Na Zemi stále niečo horí. Požiare sa dejú naprieč celou planétou a pre lesné ekosystémy sú také prirodzené, ako stromy samotné. Lesný požiar je hybnou silou lesa a hoci sa zdá, že oheň všetko ničí, dáva aj nový život. Staré stromy s mohutnou klenbou neprepustia k pôde takmer žiadne svetlo, v tmavom prítmí nevyrastie žiadne semienko. Jeho čas prichádza, až keď staré stromy padnú alebo zhoria. Vytvára sa tak rozmanitý a stabilný les, ktorý prežije tisícročia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Lesné požiare začínajú bleskom a môžu pokračovať týždne, mesiace i roky. Dnes je významným faktorom, ktorý prispieva k týmto požiarom aj klimatická kríza spôsobujúca extrémne horúčavy. Požiare môžu vytvárať veľké množstvo znečisťujúceho dymu, uvoľňovať skleníkové plyny a neúmyselne zhoršovať ekosystémy. Môžu ale taktiež ohrozovať človeka a obzvlášť vtedy, ak sa nekontrolovateľne blížia k ľudským obydliam.

Foto: pixabay.com

Plamene pohlcujú Arktídu, oblasti severnej Sibíri, severnej Škandinávie, Aljašky a Grónska, Amazonský prales, Africké dažďové pralesy, vyskytujú sa v každom kúte planéty. Na portáli Global Forest Watch Fires je možné si pozrieť stovky miest, ktoré  sa dnes zmietajú v plameňoch. V mnohých prípadoch sa zväčšujú do nekontrolovateľných, ničivých rozmerov, kedy pre obyvateľov predstavuje rastúcu hrozbu.

Ako píše portál europskenoviny.sk, v posledných rokoch postihlo aj krajiny EÚ mnoho smrteľných požiarov, pri ktorých prišli o život stovky ľudí a škody dosiahli miliardy eur.

Boj s lesným požiarom v Európe

Oheň sa môže ľahko rozšíriť do rozmerov, ktoré samotné krajiny nie sú schopné samé uhasiť. Vtedy je možné aktivovať na požiadanie mechanizmus Európskej únie v oblasti civilnej ochrany.

Preto, ak sa jednotlivá krajina nevie sama nedokáže vysporiadať s ničivým požiarom, európske krajiny prejavia solidaritu tým, že poskytnú pomoc vo forme hasiacich lietadiel, vrtuľníkov, protipožiarneho vybavenia a personálu.

Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie (ERCC) je centrum Európskej komisie pre núdzové situácie. Po tom, ako postihnutá krajina aktivuje mechanizmus Európskej únie v oblasti civilnej ochrany, pomoc na európskej úrovni koordinuje ERCC a zároveň zabezpečuje jej efektívnosť a účinnosť.

Foto: pixabay.com

V posledných rokoch došlo v Európe k veľkému množstvu lesných požiarov. V roku 2017 bol mechanizmus na núdzové situácie pri lesných požiaroch aktivovaný celkovo 18-krát. Vďaka nemu bola poskytnutá pomoc Portugalsku, Taliansku, Čiernej Hore, Francúzsku a Albánsku. Dokonca krajiny EÚ pomohli aj Čile na jej žiadosť v boji proti najväčšiemu požiaru, aký krajina zažila.

V roku 2018 bol tento mechanizmus pre lesné požiare v Európe aktivovaný celkovo 5-krát, z toho raz pre Portugalsko, Grécko a Lotyšsko a 2-krát pre Švédsko. EÚ poskytla 15 lietadiel, 6 vrtuľníkov, viac ako 400 hasičov a personálu a 69 vozidiel.

Na mimoriadne udalosti súvisiace s lesnými požiarmi sa využívajú služby satelitného mapovania pre riadenie mimoriadnych situácií Copernicus. Len za rok 2018 mohli krajiny EÚ vďaka 139 satelitným mapám nájsť a posúdiť najpostihnutejšie oblasti, geografický dosah požiarov a vyhodnotiť škody.

Foto: unsplash.com

Zmena podnebia – suchšie zimy a teplejšie letá – sú dôležitým faktorom, ktoré robia z prirodzených požiarov čoraz viac neobvyklé a predovšetkým nebezpečné javy. Je zrejmé, že zmena klímy zhoršila trend veľkých požiarov a prispela k predĺženiu požiarnej sezóny, v niektorých prípadoch sa však požiare stali celoročným javom.

Uložiť článok

Najnovšie články