Po úspechu minisérie Chernobyl od HBO, sa tejto témy chytili aj Rusi. No tí sa ju rozhodli poňať svojsky a zamerali sa na konšpiračnú teóriu, ktorá hovorí o sabotovaní elektrárne agentom CIA. Pátrali sme po tejto konšpiračnej teórii a po dôvode, prečo vlastne vznikla.
Ruská verzia seriálu Černobyľ už má dokonca aj vlastný trailer. „Jedna z teórií tvrdí, že v deň výbuchu elektrárne sa v nej nachádzal agent CIA a mnohí historici túto verziu nepopierajú,“ povedal pre médiá režisér ruskej verzie seriálu Alexej Muradov.
Aj keď dôvod výbuchu v Černobyle je určite každému uvedomelému čitateľovi jasný, nás zaujímalo, na akých argumentoch je postavená predmetná konšpiračná teória o Černobyle.
Pravdou je, že konšpirácií o výbuchu v Černobyle je hneď niekoľko a jedna je menej uveriteľná ako druhá.
Tak napríklad: Výbuch mal spôsobiť samotný Sovietsky zväz, aby sledoval účinky radiácie na ľuďoch. Ďalšia, ešte menej uveriteľnejšia, hovorí zase o útoku mimozemšťanov na elektráreň. Nás ale zaujala práve tá, ktorá hovorí o agentovi CIA.
Konšpirácia o agentovi
Dôvodov, prečo mala CIA záujem o sabotáž v Černobyle, malo byť viacero. Jedným z nich je radar Duga, nachádzajúci sa niekoľko kilometrov od elektrárne. Na jeho eliminácii mala mať CIA veľký záujem. Okrem sledovania pohybu rakiet mal totiž dokázať aj rakety navádzať či dokonca vypúšťať, čo by mohlo USA ohroziť.
Navyše, v tejto oblasti sa malo nachádzať aj utajené podzemné laboratórium. To malo vyrábať jadrové zbrane a základnú zložku do atómových bômb – plutónium, mali získavať práve z černobyľskej atómovej elektrárne.
Kombinácia týchto faktorov mala podnietiť CIA k tomu, aby do Černobyľu vyslali agenta, ktorý spôsobí najhoršiu jadrovú katastrofu v histórii.
Aká je pravda?
Hovorí sa, že bez vetra sa ani lístok nepohne. Pravdou je, že CIA, ako aj ostatné západné spravodajské služby sledovali, čo sa na strategických miestach v Sovietskom zväze deje. Radar Duga určite podnecoval k tomu, aby sa o oblasť zaujímali ešte viac. Ako uvádza portál Huffington Post, Američania počas studenej vojny vyvíjali tiež škodlivý softvér s cieľom poškodiť sovietske vojenské technológie. Či sa ale zameriavali aj na radar Duga, je prakticky nemožné zistiť.
Konšpiračnej teórii toho veľa nenahráva. Je pravda, že černobyľské jadrové reaktory produkovali aj plutónium, ktoré je použiteľné v atómových zbraniach. No na jeho výrobu je efektívnejšie stavať reaktory priamo určené na premenu uránu 238 na plutónium 239, ako využívať plutónium z odpadov z jadrovej elektrárne, ktoré potom treba prepracovať do použiteľnej formy.
Navyše, v roku 1986 mal Sovietsky zväz vyrobených tisíce atómových bômb a za sebou tiež stovky úspešných testov. Snaha o zničenie jedného laboratória by bola už aj tak zbytočná a jadrovú silu krajiny by to vôbec neobmedzilo.
Najväčší dôvod, ktorý ale nahráva tomu, že konšpirácia je postavená na vode, prináša samotný Sovietsky zväz. Jeho predstavitelia ani raz nepovedali, že by v tragédii mal prsty nejaký agent CIA. Ak by to tak bolo, asi len veľmi ťažko by pripustili, že z ich strany prišlo k zásadnému omylu – chybe personálu a zlej konštrukcii reaktora, na ktorý bol Sovietsky zväz tak pyšný.
Nahlásiť chybu v článku