Už máte plány na dnešný večer? Ak áno, mali by ste ich skĺbiť aj s nočným pozorovaním oblohy. Dnešnú noc sa na nočnej oblohe budú totiž diať veľké veci. Už v dnes, v nedeľu 28. júla bude na oblohe pozorovateľné maximum meteorického roja delta Akvaridy a 30. júla zas maximum roja alfa Kaprikornidy.
Koniec prvého letného prázdninového mesiaca sa nesie v podobe výnimočných astronomických javov na nočnej oblohe. Nad našimi hlavami totiž prelietajú meteory, ktoré môžeme pozorovať voľným okom aj z našej domoviny.
Meteorický roj Delta Akvaridy (28. júla)
Celým názvom Južné Delta Akvaridy je periodický meteorický roj, ktorý môžete na nočnej oblohe pozorovať pravidelne koncom júla. Maximum dosahujú Južné Akvaridy v nedeľu 28. júla a práve dnes ich môžeme pozorovateľ najlepšie a v najvyššej výdatnosti. Tento meteorický roj dosahuje priemernú výdatnosť 15–20 meteorov za hodinu, no v niektorých prípadoch sa môže vyšplhať až na 60.
Meteorický roj Alfa Kaprikornidy (30. júla)
Záver prvého prázdninového mesiaca bude, zdá sa, patriť práve meteorickým rojom. Predposledný deň v mesiaci totiž dosahuje svoje maximum ďalší z periodických meteorických rojov, a to Alfa Kaprikornidy. Alfa Kaprikornidy sú meteorickým rojom, ktorý môžete hľadať v súhvezdí Kozorožca. Charakteristický je svojimi dlhými, pomalými a jasnými meteormi, za ktorými sú pozorovateľné veľmi pekné stopy. Ich frekvencia je však o niečo nižšia ako u Akvaridov.
Kde sa pozerať?
Južné Delta Akvaridy aj Alfa Kaprikornidy majú svoj radiant, teda miesto odkiaľ jednotlivé „padajúce hviezdy“ zdanlivo vylietavajú na juhovýchodnom horizonte nočnej oblohy. Kým pri Akvaridoch je to súhvezdie Vodnár, pri Karpikornidoch, ako už samotný názov napovedá je to súhvezdie Kozorožca.
A aké astronomické udalosti nás čakajú v druhej polovici roka? Pozrite si náš straší článok s názvom astronomické udalosti v roku 2019.
Nahlásiť chybu v článku