Uluru je nezvyčajná skalná vyvýšenina nachádzajúca sa v austrálskom Severnom teritóriu. Je súčasťou národného parku Uluru-Kata-Tjuta a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Ako uvádza stránka Travel and Leisure, pre domorodých Aborigénov je toto miesto posvätné, je teda pochopiteľné, že si ho chcú chrániť.
Nevídaný nával turistov
Aj to je jeden z dôvodov, pre ktoré už v októbri tohto roka vstúpi do platnosti zákon zakazujúci vstup turistom na toto miesto. Nanešťastie, snaha o obmedzenie počtu turistov mala opačný efekt a valia sa sem davy, aké hora Uluru ešte nezažila. Každý totiž chce na horu vyliezť skôr, ako to bude zakázané.
Krehký ekosystém
Hora Uluru však nie je pre každého a nejeden turista pri pokuse vystúpiť na vrchol zahynul. Ako uvádza denník The Guardian, od roku 1950 bolo zaznamenaných 37 úmrtí. Okrem toho, Uluru je súčasťou krehkého ekosystému, ktorý je mimoriadne dôležitý pre domorodcov z kmeňa Anangu. Nanešťastie, ako mnoho iných miest, kam radi chodia turisti, aj toto sa pomaly mení na smetisko. O zákone sa hlasovalo ešte v roku 2017, no odvtedy sa situácia vôbec nezlepšila, turisti prekračovali stanovené hranice a zanechávali za sebou kopy odpadu.
Počet návštevníkov vzrástol o 30 percent
Stránka Lonely Planet uvádza, že ľudia nerešpektujú nielen fakt, že hora je kultúrnym dedičstvom a posvätným miestom, nerešpektujú ani značky a na svojich profiloch naďalej uverejňujú fotografie z miest, kde nemajú čo robiť. Počet turistov dokonca z roka na rok narastá a od roku 2012 dokonca počet návštevníkov vzrástol o viac ako 30 percent. Ako píše ABC Australia, aj keď mnoho turistov prichádza aj zo zahraničia, veľké množstvo z nich tvoria práve domáci, austrálski obyvatelia.
Do pokladnice prispievajú všetci
Odkedy bol zákon ohlásený, cestovné kancelárie robia, čo môžu, aby turistov zaujali iným spôsobom a nasmerovali ich k iným atrakciám, zdá sa však, že zatiaľ nie je možné hovoriť o úspechu. Navyše, nový zákon vyvolal zmiešané reakcie. Mnohí považujú zavedenie zákazu za dobrý nápad, nejeden obyvateľ Austrálie však nadšený nie je vzhľadom na to, že každý občan, ktorý platí dane, odvádza istý poplatok do fondu národného parku Uluru-Kata-Tjuta.
Hora Uluru bola oficiálne navrátená domorodým obyvateľom ešte v roku 1985 a aj keď čoskoro vstúpi do platnosti zákon zakazujúci výstup na horu, jej okolie, ako aj iné krásy národného parku budú prístupné aj naďalej.
travelandleisure, theguardian
Nahlásiť chybu v článku