Foto: vt.sk/unsplash.com

Vysoké Tatry predbehli v rebríčku aj známe cestovateľské ciele ako Island, Madrid či Bari. Čo všetko najmenšie veľhory sveta ponúkajú?

Čaru Vysokých Tatier podľahli turisti z celého sveta. Známy cestovateľský sprievodca Lonely Planet ich vyhlásil za najvýznamnejšiu letnú európsku destináciu. Naše nádherné veľhory však už dávno neponúkajú len turistiku v prekrásnej prírode. „Na tatranskej prírode je čosi tajomné. Vznešená ríša krivých vrcholov, majestátne vodopády, zem pokrytá snehom a hrôzostrašné šelmy, ktoré hliadkujú v lesoch,“ píše vo svojom článku portál Lonely Planet na margo Vysokých Tatier.

Pár zaujímavostí o Vysokých Tatrách

  • TANAP je najstarší národný park na Slovensku
  • Najvyšší bod je 2655 metrov vysoký Gerlachovský štít
  • Symbolom Slovenska je vrch Kriváň, o ktorom sa hovorí, že by naň mal vyjsť raz za život každý Slovák
  • V Tatrách je viac ako 100 horských jazier
  • Najväčšie a najhlbšie jazero je Veľké Hincovo pleso, ktorého maximálna hĺbka je 53 m a povrch je väčšinu roka zamrznutý
  • V roku 2004 zničila víchrica 12 600 hektárov lesa
  • Prvý výstup do hôr údajne uskutočnil neandertálec, ktorého pozostatok lebky sa našiel v obci Gánovce

A prečo sú Vysoké Tatry miestom, na ktoré si treba vyhradiť čas a poriadne si ich užiť?

Miesta, ktoré nie sú poznačené turizmom

Mohlo by sa zdať, že turizmus je vo Vysokých Tatrách značne rozvinutý, ale stále sa nájdu miesta, kde si môžete vychutnať okolitú prírodu plnými dúškami. Naše Tatry sa zatiaľ síce počtom turistov nechytajú na Alpy, ale sú určité oblasti, kde sa to nimi hemží, ako napríklad Rysy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Δ 𝗣 𝗔 𝗧 𝗞 𝗔 ↟ (@wyzsze_sfery),

Lepšou alternatívou na kvalitnú, aj keď miestami náročnejšiu turistiku, sú pomerne nedotknuté štíty, ako napríklad Kôprovský štít. Trasa je málo frekventovaná najmä preto, že po ceste je len jedna zastávka na doplnenie energie, a to Chata pri Popradskom plese. Avšak zatiaľ, čo sa turisti na protiľahlých Rysoch budú snažiť o fotku bez húfu ľudí, tí na Kôprovskom štíte si môžu vychutnať ticho a samotu uprostred Mengusovských štítov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Karol Nienartowicz Photography (@karolnienartowicz),

Stanovačka pod holým nebom

Nočný výhľad na veľké vysvietené mesto môže byť síce impozantný, no výhľad na nočnú oblohu plnú hviezd je nezabudnuteľný. Sú miesta, ktoré nie sú, našťastie, znečistené svetelným smogom. V Tatrách sú vymedzené miesta, kde je možné stanovať či kempovať, a tak si môžete užiť okrem nádhernej oblohy aj dobrodružstvo. Ďalšia výhoda nocovania v Tatrách je aj možnosť výstupu na niektorý zo štítov a užitie si prekrásnych tatranských scenérií pri východe slnka.

Späť do čias našich starých rodičov

Ak v niektorej rodine niekedy padla reč so starými rodičmi o Vysokých Tatrách, určite nezabudli spomenúť Štrbské pleso a legendárnu zubačku či tradičné a raritné horské chaty. Práve tieto dve veci sú niečo, čo nenájdete len tak hocikde a zároveň sa zapísali do našej histórie. Ozubnicová železnica premáva na trase Štrba – Štrbské pleso už od roku 1896. Titulom najstaršia slovenská horská chata sa zas môže pýšiť Rainerova chata, ktorá je zároveň aj najmenšia. Horské chaty môžu byť zaujímavé aj pre vášnivých turistov, ktorí chcú z turistiky vyťažiť čo najviac. Môžu sa z nich totižto stať vysokohorskí nosiči.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bella Jakab (@jakihun),

Zvieratá, ktoré inde len tak nestretnete

S domácimi miláčikmi či hospodárskymi zvieratami sa stretávame bežne. Ale koľkokrát za život máme možnosť vidieť kamzíka či svišťa vo svojom prirodzenom prostredí? Pri turistike vo Vysokých Tatrách to nie je nezvyčajný jav. Kamzík vrchovský tatranský je dokonca symbolom TANAP-u. Je prispôsobený na život v strmom skalnatom teréne. Pokiaľ natrafíte na osamoteného kamzíka ide o samca. Samičky aj s mladými zas žijú v stáde. Stretnúť svišťa síce nie je tak jednoduché ako kamzíka, no nie je to nereálne. Tieto spoločenské zvieratá žijú v koloniách, a tak, ak budete mať šťastie, ich naraz môžete uvidieť od 5 do 15.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pažravý svišť (@pazravy_svist),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rastislav Kupšo | Photographer (@mountainsaremyoffice),

Najkrajšie turistické centrum na úpätí Lomnického štítu

Najvýchodnejšie a najkrajšie turistické centrum mesta Vysoké Tatry je rozhodne Tatranská Lomnica. So svojimi parkami vytvára neobyčajné, príjemné a komorné prostredie. Z Tatranskej Lomnice sa dá dostať na veľa zaujímavých miest. Najobľúbenejším turistickým miestom je určite Skalnaté pleso, kde sa nachádza aj náučno-zábavný chodník Tatranskej divočiny so Svišťou krajinkou. Dá sa tam dostať veľmi pohodlnne – lanovkami. Sedačkovou lanovkou v Lomnickom sedle sa dá jednoducho vyviesť ku skvelým výhľadom na Malú a Veľkú Studenú dolinu a tatranské štíty. Práve tam sa natáčal aj kultový slovenský film Medená veža.

Foto: Marek Hajkovský

Po kráľovských stopách

Pri lanovkách ešte chvíľu zostaneme. Vedeli ste, že lanovkou zo Starého Smokovca na Hrebienok sa pred 11 rokmi viezla anglická kráľovná Alžbeta II.? Kráľovná tu otvorila bezbariérový chodník a odhalila pamätnú tabuľu, ktorá pripomína jej návštevu. Hrebienok je obľúbeným miestom, pretože sa z neho dá dostať na veľa zaujímavých miest, či už tu začnete niektorú z vysokohorských túr na Bilíkovu, Rainerovu, Zamkovského či Téryho chatu, alebo napríklad k vodopádom Studeného potoka.

Foto: Marek Hajkovský

Pralesy na Slovensku? Aj to tu máme

To, že sa v Tatrách nachádza prales je pre mnohých možno nová informácia. Keď sa povie prales, asi si všetci hneď predstavia práve ten Amazonský, no prales je územie, do ktorého podľa presne určených znakov nezasiahol človek – alebo o tom nie je žiadny dôkaz. Kôprová dolina je jedným z miest, kde sa kúsok tatranského územia zachoval v pôvodnom stave. Človek na tomto mieste nezasiahol, pretože sú tu príliš strmé svahy a ťažba by bola veľmi náročná.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marta Mačudová (@mata_macudova),

Dostať sa na toto miesto však nie je len tak. Na vstup potrebujete špeciálne povolenie z Okresného úradu Prešov. Rovnako je to aj v prípade, že by ste chceli ísť do Tichej doliny. Pýtate sa prečo? Vráťme sa späť v čase do roku 2004, kedy veterná smršť zmenila Tatry na nepoznanie. Celá katastrofa sa nechala v Tichej a Kôprovej doline napospas prírode. To docielila skupina ochranárov, no a toto územie dnes prekypuje životom, aj keď sa mu predpovedal absolútny kolaps.

Nový rozmer pre gastronomické zážitky

Kde inde chutia bryndzové halušky lepšie ako v tradičnej slovenskej kolibe. Doma si ich nikdy tak dobre nevychutnáte, aj keď máte ten najlepší recept. V Tatrách je to ešte o niečo špecifickejšie, dodajú vám k jedlu totiž tú správnu amtosféru. Avšak vo Vysokých Tatrách sú miesta, ktoré schovajú do vačku aj tie najlepšie bryndzové halušky.

Unikátny zážitok z nočnej atmosféry hôr a dobrého jedla ponúka napríklad Večera pod hviezdami. Vyviesť sa lanovkou na Skalnaté pleso, následne večera v reštaurácii Panorama, ktorú tam len prednedávnom otvorili a k tomu všetkému tam je ešte aj digitálna projekcia nočnej oblohy, hviezd a vesmíru vďaka mobilným planetárnym kupolám, no aj samotnej prírode. Skvelé jedlo sa dá vychutnať aj inak, ako pod romantickou nočnou oblohou.

Foto: vt.sk

Počas dňa sa takmer všade v Tatrách naskytujú nádherné výhľady, a čím sa človek ocitne vyššie, tým sú krajšie. Panoramatické pohľady do doliny či na Štrbské pleso, Kriváň alebo dokonca aj na Nízke Tatry sa naskytnú na Solisku, kde má terasu Bivac Pizza Restaurant.

Úžasná panoráma okolitých vrcholov nemusí byť len poctivo odšliapaná

Neopakovateľné výhľady ponúka druhý najvyšší štít Vysokých Tatier, a to na úžasnú panorámu
okolitých vrcholov. Lomnický štít je dostupný pre skúsených turistov v sprievode horského vodcu. Odvaha, ale aj kondička však chýba mnohým z nás, no stále je tu nádej užiť si nezabudnuteľný výhľad. Áno. Lanovka. Kým v 17. storočí bol pre ľudí z podhoria, vďaka svojím zamračeným obrysom nedobytným gigantom, ktorý prezývali Dedo, dnes je prístupným a príjemným miestom.

Foto: Marek Hajkovský

Na jeho vrchole je dokonca kaviareň, ktorá nesie pamätný názov Dedo. Ocenia ju najmä vášniví kávičkári, keďže tu podávajú špičkovú kávu Blue Mountain. A vychutnávať si lahodnú vôňu a horkú chuť kávy vo výške 2634 m n.m., ako na jednom z mála miest v rámci celej Strednej Európy, to už musí byť zážitok. Na Lomničáku je dokonca možnosť aj nocovať. Je to práve v Kaviarni Dedo, kde sú 2 a 4-lôžkové izby.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lomnický štít-Vysoké Tatry 🚠🇸🇰 (@lomnicak_sk),

Nemusia byť také nákladné

Vysoké Tatry sa môžu pre mnohých zdať ako nákladná destinácia. Dovolenka v Tatrách však môže byť aj o čosi lacnejšia, a to vďaka Gopass-u. Nielenže sú s touto kartičkou ceny oveľa výhodnejšie, ale ušetrí aj kopec času, pretože namiesto státia pri pokladniach si viete vybrať z pohodlia domova. Navyše, ak sa rozhodnete kúpiť si lístok 3 a viac dní vopred, získate aj najlepšiu cenu. Na kartičku je možné zbierať aj body, ktoré sa následnej dajú uplatniť v podobe ďalších zliav.

Viac zaujímavých informácií o lete vo Vysokých Tatrách nájdete TU.

Tento článok vznikol v spolupráci s Tatry mountain resorts
Uložiť článok

Najnovšie články