Vo výške viac ako 3400 metrov objavili vo francúzskych Alpách jazero. Žiaľ, vedci z nálezu príliš veľkú radosť nemajú. Unilad píše, že aj keď je v jazere číra voda a na pohľad je nový objav krásny, svedčí o neblahých následkoch klimatických zmien.
Následok júnových horúčav
Nádherné jazero sa podarilo celkom náhodou objaviť horolezcovi Bryanovi Mestreovi počas toho, ako sa pokúšal zdolať Mont Blanc. Jazero vzniklo pravdepodobne z roztopeného ľadovcového snehu, čo vôbec nie je dobrá správa. Zdá sa totiž, že vlny tepla ovplyvňujú nielen veľkomestá, ale už aj Alpy. Toto jazero je konkrétne následkom horúčav, ktoré potrápili Európu koncom júna. Len desať dní predtým, ako sa Mestre vybral na výstup na Mont Blanc, tam ešte jazero vôbec nebolo.
Máme menej času, ako sa nazdávame
Odborníci na klímu už neraz varovali, že je najvyšší čas na zmenu. Už pred časom upozornili na fakt, že Európa bude zažívať úmorné horúčavy čoraz častejšie vzhľadom na to, že sa menia klimatické vzorce. Nanešťastie, mnoho ľudí si hrozbu ešte stále neuvedomuje a klimatické zmeny vnímame ako hrozbu ďalekej budúcnosti. Avšak toto jazero je dôkazom toho, že ľudstvo nemá príliš veľa času. Skúsený horolezec Mestre sa na svojom instagramovom profile vyjadril, že videl už všeličo, takéto jazero však ešte nikdy.
Za snežnou čiarou
V rozhovore pre IFLScience Mestre tiež prezradil, že nález bol poriadnym prekvapením aj preto, lebo jazero sa nachádzalo vo výške 3400 až 3500 metrov, teda za snežnou čiarou, ktorá sa v Alpách nachádza vo výške 2500 až 2800 metrov. Snežná čiara je pritom hranicou, ktorá oddeľuje oblasti s trvalou snehovou prikrývkou od oblastí, ktoré nie sú trvalo zasnežené. Nad touto hranicou by sa sneh teda nemal topiť vôbec. Ak sa tu horolezci zdržia dlhšie ako deň, voda v ich fľašiach zvyčajne zamrzne, prítomnosť celého jazera je preto viac ako znepokojivá. Mestre dodáva, že v Alpách bol už mnohokrát a aj počas najhorúcejších dní zažil len topiaci sa sneh, nie však vodnú plochu v takomto stave.
Najhorúcejší jún v dejinách
Podobný objav sa naposledy podaril odborníkovi na ľadovce Ludovicovi Ravanelovi. Ten jazero objavil ešte v roku 2015, avšak omnoho menšie. Už vtedy varoval, že situácia je vážna, no v priebehu posledných štyroch rokov sa stav opäť zhoršil. Okrem jazier je dôkazom prudkých klimatických zmien aj to, že posledný jún bol najteplejším júnom, aký bol kedy zaznamenaný. Inštitút Copernicus Climate Change Service nameral o 2 stupne Celzia vyššie priemerné hodnoty ako je pre toto ročné obdobie bežné. V Nemecku, Francúzsku a v Španielsku sa dokonca podarilo zaznamenať hodnoty aj 6 až 10 stupňov Celzi anad priemerom. Údaje zo stránky SHMÚ ukazujú, že júnové teploty poriadne potrápili nielen Španielov, ale aj Slovákov.
unilad, shmu
Nahlásiť chybu v článku