Slovenská značka Umelohmotné našla kreatívny spôsob ako pomôcť našej planéte vysporiadať sa s tonami odpadu, ktoré ju postupne pohlcujú. Či chceme alebo nie, plast patrí k najdokonalejším materiálom, ktorý človek vymyslel. Problém nastáva vtedy, keď sa z jeho najväčšej výhody – nezničiteľnosti – stáva jedna z najničivejších síl pre našu planétu. Musíme sa naučiť ho lepšie využívať a taktiež znovuvyužívať.
Za projektom Umelohmotné stoja kamaráti Lukáš Adámek a Šimon Horna. Celý nápad sa zrodil na mieste – mnohým známe ako nevyčerpateľná studňa inšpirácie, nápadov a uvoľnenej výmeny názorov – ‚na pive‘, kde sa cez sociálne siete dostali k videu holandského dizajnéra Dave Hakkensa, ktorý založil hnutie Precious Plastic. Ten na internet zverejnil návody, ako zostrojiť a používať stroje na domácu recykláciu plastov. „Návod na zostrojenie tohto stroja vyzeral veľmi jednoducho, rozhodli sme sa to vyskúšať, pretože obaja sme technické typy,“ rozpráva Lukáš o tom, ako s celým projektom začínali.
„Výrobky, ktoré vznikajú za pomoci týchto strojov sa nám páčili.“ Rôzne vzory a tvary sú podľa Lukášových slov hipsterským dizajnom. „Vedeli sme, že nás bude baviť aj montovanie samotných strojov. Kombinácia týchto dvoch faktorov nás priviedla k tomu, pustiť sa do toho.“
„Z bazáru sme si kúpili starý motor z miešačky.“ Najprv sa pustili do zostrojenia šrotovníku, ktorý slúži na drtenie plastového odpadu určeného na recykláciu.
Plastový odpad sa na začiatku celého procesu musí očistiť, ďalej sa triedi podľa druhu a farby. Očistený a roztriedený odpad sa pridáva do drtičky podľa toho, aká má byť výsledná farebná variácia. Zošrotovaná drť, nazývaná aj „márne kúsky“, sa ďalej spracúva v tzv. manuálnom strekolise.
Ide o stroj, ktorý slúži sa roztopenie plastového šrotu. Roztopená tekutá hmota sa vstrekne do vopred pripravenej formy, ktorá dáva konečný tvar výrobku. Komplikovanejšie produkty sa na konci procesu ešte „pečú“ v špeciálnej rúre.
Svoje výrobky najčastejšie vyrábajú z bežného odpadu vyprodukovaného domácnosťou, niekedy však používajú aj materiál z priemyselnej výroby. Avšak nie každý typ plastov dokážu spracovať. „Nevieme spracovať napríklad PET fľaše, je to typ plastu, ktorý sa naším štýlom recyklácie nedá dobre roztaviť.“
Preto používajú dva typy plastu – polyetylén a polypropylén, to sú tie, ktoré majú v recyklačnom piktograme číslo 2 a 5. Môžete ich poznať napríklad ako vrchnáky z PET fliaš, alebo fľaše od pracích tekutých práškov (Persil, Ariel a iné), či iných domácich čističov (Jar a iné) alebo ako kvetináče a jogurtové kelímky.
Momentálne pracujú s tromi strojmi, ktoré sa obsluhujú manuálne – drtička, strekolis a rúra na pečenie plastu. Pôvodné stroje zostrojené podľa návodu Precious Plastic prešli rôznym vývojom a zmenami a sú prispôsobené ich požiadavkám. Ich víziou do blízkej budúcnosti sú ďalšie inovácie – hydraulické mechanizované stroje, ktoré nebudú poháňané ľudskou silou. „Je to naozaj makačka,“ hovorí Lukáš, keď opisuje namáhavú ručnú prácu.
Formy, ktoré dávajú konečný a jedinečný tvar výsledným dizajnérskym produktom si navrhujú sami. „Dizajn produktov si navrhujeme výhradne my. Čo sa týka výroby foriem, niektoré si vyrábame my, no tie komplikovanejšie vznikajú v spolupráci s odborníkmi, ktorí pracujú s CNC strojmi.“
Dizajn ich produktov je jedinečný, v určitom smere náhodný, pretože každý jeden produkt vzniká viac-menej náhodnou kombináciou farieb, napriek tomu, že farby sa dajú dopredu navoliť.
Z odpadového plastu vám Umelohmotné dokážu spraviť zaujímavé dizajnérske doplnky do bytu, ako napríklad misky, mydelničky alebo aj praktické stojančeky na medzizubné kefky, nazývané šprnďoch. Netradičné pomenovanie dostal od slovenského herca – Juraja Kemku – počas návštevy ich stánku na Pohode 2019.
Plasty môžu byť aj štýlovým módnym doplnkom, príkladom toho sú ich ručne vyrábané slnečné okuliare. „Je to momentálne náš najnovší produkt, s ktorým sme sa dosť natrápili, bolo to náročnejšie modelovanie.“ Praktickým produktom z dielne Umelohmotné je ochranný kryt na mobilné telefóny.
Ak sa vám produkt poškodí, zlomí alebo rozbije, celý proces sa môže zopakovať odznova, bez toho, aby vznikol ďalší zbytočný odpad.
„Celý projekt je naše hobby, sme v štádiu, v ktorom nie sme schopní sa tým uživiť. Robíme to dvaja a robíme to po víkendoch. Začínali sme s tým, pretože sa nám páčila celá myšlienka tohto konceptu.“ Nebrali to ako biznis a nemali ani ambíciu s tým preraziť. No rozbehlo sa to viac, ako čakali. „Ľuďom sa naše výrobky páčia, preto ich vyrábame a predávame. S postupom času sme pridávali nové formy, začali sme sa zúčastňovať rôznych trhov, nadväzovať spolupráce s ostatnými značkami.“
Momentálne otvárajú dve nové dielne, ktoré plánujú spustiť najbližší mesiac – jednu v Bratislave, jednu na Myjave. Ľudia bez domova si tam budú môcť zarobiť peniaze, ak budú mať záujem pracovať na výrobe. „Vzájomne by sme si pomohli. Práca je jednoduchá – mechanická, zvládne ju naozaj hocikto.“
Spolupracuje aj s veľkými značkami. Stojančeky na medzizubné kefky vznikli v spolupráci s Curaprox, sú vyrobené z použitých zubných kefiek. Mydelničky vznikli v spolupráci so značkou Two Cosmetics, ktoré navrhli pre ich mydlá. Pre festival Pohoda vyrábali festivalové klipy (štipce). Spolupracovali aj so značkou Adidas, pre ktorých vyrábali medaily pre Run for the Oceans.
Sme ľudia a musíme sa starať o našu planétu a ako sa hovorí – musíme si pomáhať aj medzi sebou navzájom. Umelohmotné vo svojom koncepte spájajú všetky tieto činnosti. Podieľajú sa na riešení problémov s plastmi, ktoré trápia našu planétu, spúšťajú nové dielne, kde budú pomáhať finančne zabezpečiť ľudí bez domova, čo na oplátku pomôže firme ďalej zodpovedne rásť.
Nahlásiť chybu v článku