Foto: Kranioti et al.

V roku 1941 bola v bani v rumunskej Transylvánii objavená lebka muža.

Tú našiel baník, ktorý v jaskyni Pestera ťažil fosfáty. Okrem toho v nej našli aj skameneliny jaskynných medveďov či rôzne kamenné nástroje. Zaujímavé tiež je, že sa síce našla lebka stará 33-tisíc rokov, no telo nebolo doteraz objavené. Vedci teraz túto lebku podrobne preskúmali a zistili hrozivú skutočnosť. V dobách paleolitu sa v tejto jaskyni udiala vražda, ako informuje portál independent.co.uk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Fosílna lebka dospelého muža je známa pod označením Cioclovina calvaria. Poškodenie lebky bolo sporné a vedci prichádzali s viacerými hypotézami. Tým ale dala pravdepodobne rozuzlenie štúdia v Plos One. Lebku podrobne preskúmali medzinárodný tím vedcov pod hlavičkou nemeckej univerzity v Tübingene.

Foto: Kranioti et al.

Výsledky našej štúdie naznačujú, že zlomeniny na lebke predstavujú neodškriepiteľný dôkaz toho, že už paleolite dochádzalo medzi ľuďmi k násiliu s cieľom usmrtenia„, povedali vedci v štúdii.

Model lebky podrobili mnohým testom. Simulovali útok pálkou či skalami a ďalšími predmetmi. Lebku tiež preskúmali pomocou počítačovej tomografie a prišli k jednoznačnému záveru.

Foto: Kranioti et al.

Simulácie ukázali, že muža niekto zasiahol dvakrát kyjakom do hlavy. Vedci veria, že nešlo o náhodu ale o úmyselný útok s cieľom ublížiť či zabiť.

Poškodenie na lebke je polkruhového tvaru s polomerom 35,2 milimetra. Tento tvar mohol zanechať oblý predmet, napríklad kyjak„, tvrdia vedci. Keďže nikdy nebolo nájdené telo muža, nedá sa zistiť, či toto bol jediný útok, alebo páchateľ zasiahol aj iné časti tela.

Mladý paleolit bol časom zvyšovania kultúrnej komplexnosti a technologických zručností. Naša štúdia ukazuje, že násilné medziľudské správanie či vraždy boli tiež súčasťou správania sa týchto ľudí„, napísali autori v štúdii.

Uložiť článok

Najnovšie články