Dlho očakávaná záverečná séria obľúbeného seriálu Game of Thrones z dielne HBO je zrejme najrozporuplnejším seriálovým záverom posledného desaťročia. Fanúšikom seriálu, ktorí sa dozaista stane v určitom smere kultom televíznej seriálovej produkcie aktuálnej generácie, sa vyvrcholenie príbehu nepáčilo natoľko, že začali hromadne spisovať petíciu za jeho prerobenie. Aktuálne vlastnú verziu záveru Game of Thrones prináša aj mladý kanadský scenárista Daniel Whidden, ktorý vo svojom videu kritizuje tvorcov seriálu a črtá, ako mal seriál podľa jeho názoru vlastne skončiť.
Počas sedem sérií seriálu Game of Thrones si jeho fanúšikovia zvykli na určitú úroveň kvality príbehu, dialógov, scén, logickej postupnosti deja aj zaujímavých a prekvapivých momentov. V tej poslednej sa toho ale pokazilo mnoho. Tvorcovia seriálu nám pripravili toľko trpkých momentov, že množstvo fanúšikov ostalo po odvysielaní ôsmej série vyslovene sklamaných z toho, ako celý príbeh vlastne skončil. Svoje o tom na YouTube hovorí aj Daniel Whidden na kanáli ThinkStory.
Viac ako 16-minútové video, v ktorom Daniel Whidden kritizuje tvorcov seriálu Game of Thrones a ponúka vlastný alternatívny záver seriálu, má za približne dva týždne už viac ako 5 miliónov zhliadnutí a 177-tisíc like-ov (a 14-tisíc dislike-ov). Whidden v ňom hovorí o tom, že ho na poslednej sérii sklamali najviac dve veci. To ako sa tvorcovia vysporiadali s dejovou líniou Night Kinga a to, ako dopadli osudy niektorých kľúčových postáv seriálu. Ak nechcete video pozerať, v nasledujúcich odstavcoch nájdete skrátený opis Whiddenovho alternatívneho konca Game of Thrones.
Whidden vo svojom videu začína úpravu poslednej série Game of Thrones od tretej epizódy, kde sme videli temnú a dramatickú bitku o Winterfell. Jej priebeh ponecháva pomerne nezmenený len s malými úpravami detailov. Tyriona a Sansu spolu s ostatnými ženami a deťmi by rozhodne neumiestnil do krýpt, ale priamo do hlavnej siene hradu. Vytvorilo by to dramatickú atmosféru očakávania smrti rovnako ako v kryptách, akurát by sa tvorcovia vyhli nelogickému umiestneniu najslabších ľudí do miesta, kde môže Night King oživiť niekoľko generácií mŕtvych Starkovcov.
Bitka o Winterfell by však skončila celkom inak ako v originálnej verzii. Podľa Whiddenovej predstavy by sme videli najskôr ohromný dračí súboj Daenerys s Night Kingom a neskôr aj súboj s mečmi medzi Night Kingom a Jonom. V momente, kedy by sa zdalo, že Night King Jona zabije, by zasiahol Bran. S pomocou svojich schopností by sa „vtelil“ do ľadového draka Viseriona a zaútočil na Nočného kráľa. Night King by však útok ľadovým ohňom prežil. V momente, kedy by Night King zabil svojho ťažko získaného draka, by Jon využil chvíľku nepozornosti a bodol Night Kinga mečom z dračieho skla. Na prekvapenie divákov by sa však nič nestalo.
Keďže sa Daenerys ani Jonovi nepodarilo zabiť Night Kinga, armáda mŕtvych by bitku o Winterfell vyhrala. Severania, Wildlings, jazdci Dothraki, Unsullied aj Bran, ktorý po smrti Viseriona ostáva vo svojom typickom bez zmyslovom stave, by sa museli stiahnuť do zatiaľ bezpečného King’s Landing. Cersei by súhlasila s tým, že oslabenej armáde poskytne úkryt no pod jedinou podmienkou a to, že Daenerys pred ňou verejne pokľakne a uzná jej nárok na Železný trón. V rozpore s originálnou verziou Daenerys nezmení svoj charakter a pre záchranu svojich ľudí súhlasí.
V alternatívnom konci seriálu od Whiddena by sme okrem bitky o Winterfell videli aj bitku o King’s Landing. V nej by bojovali všetci živí proti armáde mŕtvych. V momente, kedy by to pre ľudí opäť vyzeralo zle, sa prebudí Bran. Od bitky o Winterfell pátral svojimi schopnosťami v minulosti a zistil, že Night Kinga možno zabiť zničením stromu Weirwood v jazere God’s Eye. Ak vám názov nič nehovorí, je to práve ten strom, kde Deti lesa kedysi veľmi dávno Nočného kráľa stvorili.
K mystickému stromu sa teda vyberá na svojom drakovi samotná Daenerys. Stretáva sa tu s Night Kingom, s ktorým opäť bojuje a celú scénu ukončuje spálením stromu a všetkého okolo drak. Night King je mŕtvy a Daenerys opäť vystupuje z plameňov podobne ako v začiatkoch celého príbehu. Spolu s mystickým stromom však zo sveta mizne aj všetka mágia, čoho dôsledkom je smrť všetkého, čo už má byť dávno mŕtve. Okrem iných aj Jona, ktorého oživila práve mágia.
V King’s Landing je teda po bitke. Cersei ale opäť ukazuje svoj charakter a chce zabiť každého, kto je verný Daenerys, ako aj dračiu kráľovnú samotnú. Vtedy sa dostávame k očakávanej scéne, kde sa do konfliktu dostáva Jaime a Cersei. Jaime už nechce žiadne zabíjanie ani intrigy a keď sa dozvedá, že Cersei žiadne dieťa nečaká, svoju sestru zabije. Ako sa ale dozvieme, tehotná je Daenerys a keďže dieťa čaká s už zosnulým Jonom, stáva sa právoplátnou následníčkou Železného trónu.
Whidden vo svojom videu ponúka aj trošku klišé scénu, ktorou sa pozrieme o 5 rokov do budúcnosti. V nej by Daenerys aj so svojím synom Jonom vstúpila do krýpt Winterfellu, ktorému by vládla Sansa. V kryptách navštívi hrobku Jona, ktorý by navždy odpočíval po boku Neda Starka.
Nahlásiť chybu v článku