Foto: flickr.com (Gilles San Martin)

Nepôvodný druh sršňa sa dostal do Európy v roku 2004 na nákladnej lodi.

Keď v roku 2004 zakotvila vo francúzskom prístave nákladná loď, ešte sa netušilo, akú katastrofu spôsobí. Na jej palube totiž do Európy dorazila aj kráľovná ázijského sršňa (Vespa velutina). Odtiaľ sa tieto nepôvodné sršne začali šíriť po celej Európe a najnovšie sa rozširujú aj do strednej Európy. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento sršeň je skutočne nepríjemný. Okrem toho, že je agresívnejší ako naše pôvodné druhy, živí sa včelami medonosnými. Ako uvádza portál novinky.cz, odvolávajúci sa na BBC, tak jeden sršeň dokáže za jeden deň zabiť až 50 včiel. Keď sa teda jeden úľ sršňov vrhne na bežné včelie hniezdo, do pár minút ho vyhladí.

Ázijské sršne vynikajú tiež agresiou. Za ohrozenie považujú už iba to, keď človek okolo hniezda prejde a sršne začnú aktívne útočiť. Človeka dokonca prenasledujú s cieľom, aby mu uštedrili žihadlo.

Foto: flickr.com (Danel Solabarrieta)

Tento sršeň bol už niekoľkokrát videný v Nemecku a podľa Jakuba Straku z Entomologického oddelenia Karlovej Univerzity sa nachádza asi 150 až 200 kilometrov od českých hraníc, uviedol portál pre blesk.cz.  Ďalej portál uvádza, že sršeň sa šíri rýchlosťou približne 100 kilometrov ročne.

Sršeň ázijský je rozšírený po celom Francúzsku, nachádza sa tiež v Španielsku, v Taliansku a v roku 2014 bol objavený aj v Nemecku. Jeho bodnutie je samozrejme nepríjemné, môže vyvolať alergickú reakciu a dokonca smrť. Portál novinky.cz, ktorý sa odoláva na nemecký Bild uvádza, že v Japonsku, kde sú tieto sršne najrozšírenejšie, ročne zabijú až 50 ľudí.

Foto: Fredciel [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Portál Štátnej ochrany prírody SR uvádza, že sršeň ázijský (Vespa velutina nigrithorax) je o niečo menší, než jeho európsky príbuzný sršeň. Kráľovné dosahujú dĺžku 30 mm, samce sú o niečo menšie 24 mm a ostatné jedince merajú okolo 20 mm. Tento druh má výrazne žlté nohy – typické pre tento druh. Sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.

Hniezda si stavajú zvyčajne v nízkych kríkoch, potom hniezdo opustia po niekoľkých mesiacoch a rýchlo stavajú hniezdo v korune stromov. Loví veľmi širokú škálu hmyzu vrátane múch, vážok a ďalších. Napádajú aj včelstvá a majú tendenciu obsadzovať včelín, naše európske včely sa proti ním nedokážu brániť.

Uložiť článok

Najnovšie články