Foto: NASA-Goddard Space Flight Center/NOAA GOES

Aj napriek tomu, že najnovší nález sladkej vody je prekvapivý, nie je neočakávaný. Vedci už totižto dávnejšie o tejto ukrytej sladkej vode niečo tušili.

Pod slanou vodou Severného Atlantického oceánu našli geológovia niečo, čo mnohých prekvapilo. Ako informuje portál sciencealert.com, v týchto miestach bola nájdená obrovská nádrž sladkej vody, ktorá bola roky skrytá. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Veda o vode

Tento zaujímavý objav môže byť pre mnohých prekvapením, no geológovia tvrdia, že to nie je nič neočakávané. V 70. rokoch minulého storočia sa totižto občas stalo, že ropné spoločnosti objavili pri vŕtaní sladkú vodu. Geológovia tak vedeli, že v tejto oblasti niečo je, no o zdroji toho veľa nevedeli. Netušili, akú veľkosť by mohol mať.

foto: Pixabay.com

„Vedeli sme, že na určitých izolovaných miestach sa sladká voda nachádza, no nepoznali sme jej rozsah,“ hovorí morská geologička Chloe Gustafson z Columbia University.

Ešte v roku 2015 sa Gustafson podieľala na uskutočnení štúdie. Tú vykonávala pri pobreží New Jersey a na ostrove Martha’s Vineyard. Pomocou elektromagnetického prijímača, ktorý bol vo výskumnej lodi Marcus G. Langseth, sa tím vedcov snažil preskúmať ložiská podzemných vôd. Tie sa nachádzajú pod kontinentálnymi šelfami, plochým, miernym pokračovaním kontinentu, ktorý môže byť zaplavený morom.

Tieto dve miesta sledovala výskumná posádka po dobu desiatich dní, pričom hľadala znaky elektrickej vodivosti vo vodách pod loďou. Dôvod je ten, že slaná voda je účinnejší vodič elektromagnetických vĺn ako sladká voda. Elektromagnetické prijímače tak umožnili výskumníkom zmapovať rozsah sladkej vody.

A aký bol výsledok? Výsledky tohto pozorovania boli publikované v štúdii s podrobným popisom celého 10-dňového pokusu. Prieskum odhalil „súvislý podmorský vodný kolektorový systém“ s rozlohou najmenej 350 kilometrov. Táto plocha sa má tiahnuť po americkom pobreží a obsahovať má približne 2800 kilometrov kubických podmorskej sladkej vody.

Otázkou však môže byť aj to, ako sa vlastne sladká voda mohla pod tú slanú dostať. Vedci tvrdia, že sa to stalo pravdepodobne vtedy, keď sa obrovské množstvo sladkej vody z poslednej doby ľadovej zachytilo v skalnatom sedimente. Vedci takisto odhadujú, že táto nádrž podzemnej vody sa môže dokonca rozšíriť ďalej.

foto: Pexels.com

Aj napriek použitiu vyspelej techniky, elektromagnetické prijímače nie sú úplne presné, a preto aj veľkosť tejto nádrže takisto nie je úplne presná. Stále je však približná a môžeme si aspoň predstaviť, koľko sladkej vody sa v týchto miestach nachádza.

Ak by sa vedci jedného dňa rozhodli, že by túto vodu chceli využiť na pitné účely, bolo by ju najprv potrebné zbaviť soli, pretože sa môže stať, že by voda alebo niektoré jej časti obsahovali soľ. Týka sa to najmä tej vody, ktorá je najbližšie k periférií morskej vody.

A aj napriek tomu, že vedci zatiaľ nezvažujú použitie tejto vody ako zdroj pitnej vody, už len jej existencia naznačuje, že podobné systémy podzemnej vody by mohli byť veľmi ľahko ukryté v ďalších teplejších a suchších častiach sveta. Môžu to byť miesta ako napríklad Kalifornia, Austrália alebo Blízky východ.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články