Vláda neodporúča vystavovať sa priamemu slnku od dvanástej do tretej poobede, a tiež radí nekonzumovať alkohol, kávu a čaj. Ako uvádza portál Independent, v meste Churu bolo na začiatku júna nameraných 50°C. Aby toho nebolo málo, jedno z najväčších indických miest prichádza o vodu. V Chennai žije takmer 5 miliónov ľudí, no podľa satelitných údajov je ich hlavný zdroj vody, jazero Puzhal, len zlomkom toho, ako vyzeralo minulý rok.
Toto znamená, že takmer 4 milióny ľudí sú odkázaní na vodu, ktorá nepochádza z kohútika. Väčšina z nich sa musí obmedziť na vodu zo studne. Mesto obmedzilo prídel vody pre občanov o 40%. Úbytok vody nastal pred niekoľkými týždňami. Namiesto toho, aby však vláda začala konať, čaká na obdobie dažďa.
Monzúny meškajú
Monzún, ktorý ho však pravidelne na územie mesta Chinnai privedie, však tento rok mešká. Vláda za tento krok zožala neúprosnú kritiku. Dažde sú podľa Independentu nevyspytateľné už niekoľko rokov, a preto bolo veľmi nezodpovedné spoliehať sa na ne. V predošlých rokoch zanechali oneskorené monzúny milióny ľudí bez vody, spôsobili neuveriteľné vlny sucha a tepla a v konečnom dôsledku zavinili aj smrť stoviek ľudí.
Keďže životná úroveň v Chennai nie je vysoká, voda, ktorá sa využije nie je recyklovaná, a tiež nie je bežnou praxou zachytávanie dažďovej vody. Naprieč celou krajinou pritom stúpa nielen intenzita horúčav, ale aj frekvencia ich výskytu. India proti klimatickým zmenám aktívne bojuje sadením stromov, no minulé leto bolo v krajine šieste najteplejšie, od roku 1901.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku