Myslíte si, že je to nemožné? Musíme vás vyviesť z omylu, presne to sa totiž stalo v jednej z mumbajských riek, avšak obrátene. Voda v rieke Mahim sa na jediný deň zmenila zo slanej na sladkú. Nešlo však o zázrak, v ktorý veril nejeden z miestnych obyvateľov. Čo túto nezvyčajnú zmenu vyvolalo?
Zo slanej vody sladká
Jedného dňa, 19. augusta v roku 2006, sa voda v rieke Mahim znenazdajky zmenila zo slanej na sladkú. Zmenu postrehli rybári, ktorí sa ráno vybrali na každodenný lov k moru. Rybári nahlásili túto bizarnosť úradom a novinka sa medzi ľuďmi šírila ako lesný požiar. Na brehoch rieky sa okamžite začali zhromažďovať ľudia s najrôznejšími nádobami. Každý si chcel nabrať trochu vody pre seba a svojich blízkych, vodu, ktorá sa zo dňa na deň zmenila zo slanej na sladkú, totiž považovali za zázrak. Napriek tomu, že len pred niekoľkými hodinami by to nikomu nebolo napadlo, teraz vodu pili tisícky ľudí v nádeji, že im pomôže vyliečiť choroby a zbaviť sa neduhov.
Zasiahnuť musela polícia
Okolo riečky sa údajne zhromaždilo za krátku chvíľu až 5 000 ľudí a ten, kto so sebou nemal žiadnu nádobu, pil špinavú vodu holými dlaňami alebo ju naberal do igelitových tašiek. Vo vode sa ľudia dokonca aj kúpali, a to nielen dospelí, ale aj deti. Poniektorí z nej dokonca aj varili. Myšlienku, že ide o zázrak, posilňoval aj fakt, že neďaleko riečky sa nachádza Dargah, mumbajská svätyňa. Nešlo však o žiaden zázrak, ba práve naopak. Riečka Mahim je miestom, kde denne skončia obrovské množstvá odpadu z neďalekých tovární a dokonca aj odpad z kanalizácie. Po krátkej chvíli tak musela zasiahnuť polícia a mala čo robiť, aby ľudí presvedčila, že voda jednoznačne nie je vhodná na pitie, ani na kúpanie.
Zázrak to nebol
Samozrejme, úrady okamžite spustili vyšetrovanie a snažili sa zistiť, čo zmenu vyvolalo. Odhaduje sa, že zmenu vody zo slanej na sladkú zapríčinili prívalové dažde. Sladká voda sa dostala do podzemia a keď sa napokon vo veľkom množstve uvoľnila, zmiešala sa so slanou vodou v Mahime. Sladká voda má však nižšiu hustotu ako slaná a drží sa na vrchu, preto sa zdalo, že sa slaná voda premenila na sladkú.
Úrady ľudí varovali
Okrem toho, kvôli dažďom pretieklo aj jazero Virar a časť jeho obsahu vytiekla do rieky Mithi a do Arabského mora. Napriek varovaniam sa však ľudia nenechali odradiť, úrady preto situáciu pozorne sledovali a upozornené boli dokonca aj nemocnice. Hrozilo totiž, že kvôli pitiu znečistenej vody vypukne epidémia. Našťastie, nič také sa nestalo.
Boost for #mithiriver rejuvenation. No waste water 2enter Mithi in future fr wch dedicated sewer lines on both sides of river r being built wid mesh 2separate solid waste. 2 Sewage Treatment Plant (STP) 2b setup at cost of RS 500 crores says @iramdaskadam @AUThackeray @AfrozShah1 pic.twitter.com/2ihH3FOcRx
— Virat A Singh (@singhvirat246) June 15, 2019
Aj keď ide o zvláštnu udalosť, nebol to jediný prípad. Voda zmenila svoju konzistenciu aj na iných miestach, napríklad v meste Teethal v indickom štáte Gudžarát.
wikipedia, ststworld, theguardian
Nahlásiť chybu v článku