Foto: NASA (University of Arizona)

Mars je planétou, ktorá dokáže ľudí pravidelne prekvapovať.

Najnovší kráter, ktorý astronómovia objavili vďaka sonde Mars Reconnaissence Orbiter (MRO), prekvapuje nielen svojím sfarbením, ale takisto aj svojou veľkosťou. Ako informuje portál sciencealert.com, mnohí vedci boli prekvapení, pretože nič podobné doposiaľ nevideli. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mars je každoročne bombardovaný viac ako 200 asteroidmi a kométami. Zatiaľ čo niektoré nezanechávajú skoro žiadne stopy, tie ostatné zanechávajú tmavé šmuhy či iné pozoruhodné rysy, na ktoré sú však astronómovia už zvyknutí.

Foto: NASA (University of Arizona)

Sonda MRO pozoruje Mars už približne trinásť rokov, počas ktorých sa tejto udalosti vyrovnalo len málo iných.

Tentokrát totižto ide o obrovský kráter, ktorý je zaujímavý nielen svojou veľkosťou, ale najmä modrým sfarbením. Na prašnom a červenom povrchu tejto planéty tak kráter výrazne vyniká. So svojou veľkosťou približne 16 metrov je naozaj neprehliadnuteľný.

Teleso, ktoré spôsobilo kráter malo priemer približne 1,5 metra. Zaujímavosťou však je, že teleso muselo byť pevnejšie ako zvyčajne býva, pretože pri vstupe do atmosféry by v inom prípade zhorelo alebo sa rozpadlo na väčšie kusy a kráter by nevytvorilo.

Celý kráter máme možnosť vidieť na fotografii, ktorá bola zachytená pomocou kamery s vysokým rozlíšením, High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) a ktorá obieha planétu vo vzdialenosti 255 kilometrov.

Samotná vedkyňa Veronica Bray z University of Arizona, sa pre Space.com vyjadrila, že nič podobné ako tento kráter doteraz ešte nevidela.

foto: Pixabay.com

To, čo tvorí povrch tohto kráteru nie je úplne isté. Veronica Bray však tvrdí, že povrch pod kráterom by mohol byť pravdepodobne bazalt, tmavá hornina sopečného pôvodu. Modrú časť by zas mohol tvoriť ľad, ktorý sa pod prašným povrchom tejto planéty nachádza.

Rovnako ako geografické zloženie oblasti, tak aj dátum dopadu nie je úplne presný. Astronómovia ho však odhadujú medzi septembrom 2016 a februárom 2019.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články