Približne 3 % dospelých ľudí a až 20 % detí postihuje ekzém. Tento nepríjemný stav kože známy tiež ako atopická dermatitída našťastie nie je zvyčajne nebezpečná, no dokáže byť veľmi nepríjemná. Vedci sa zamerali na výskum ekzému a snažia sa zistiť ako bojovať proti nemu, informuje portál sciencealert.com.
V roku 2006 vedci zistili silné prepojenie medzi chýbajúcim proteínom, konkrétne filagrínu a rizikom vzniku ekzému. Funkciou tohto proteínu je pomáhanie formovania vzniku kožných buniek.
Pred dvomi rokmi vedci stavali na výsledkoch predchádzajúcich štúdií a ich výsledky by nás v budúcnosti mohli priviezť k nájdeniu lieku proti ekzému.
Ekzém
- je chronický svrbivý kožný zápal (dermatitída)
- je neinfekčný a môže byť alergického aj nealergického pôvodu
- v akútnej fáze sa prejavuje výskytom svrbivých, začervenaných ložísk, na ktorých sa neskôr tvoria mokvajúce pľuzgieriky (pupence a pľuzgiere)
- pre chronickú formu je typické zhrubnutie kože a farebné zmeny kože
- základ liečby tvoria antihistaminiká na potlačenie alergických reakcií a rôzne kožné krémy
Ak má človek genetickú mutáciu, ktorá bráni bežnej tvorbe filagrínu, môže sa u neho prejaviť vznik ekzému. Až donedávna však vedci nevedeli, ako vlastne ekzém, pri nedostatku tohto proteínu vzniká. Zmena nastala v roku 2016 keď vedci z univerzity v Newcastle vo Veľkej Británii v spolupráci s firmou GSK sledovali proteíny na molekulárnej úrovni, ktoré vedú až k tvorbe ekzému. Na sledovanie laboratórne vyrobenej kože vytvorili 3D model. Zmenili jej genetickú informáciu aby sa u nej prejavoval nedostatok filagrínu a dôkladne skúmali, čo sa bude diať.
Ich štúdia identifikovala 17 proteínov, ktoré pri ekzéme zohrávajú veľkú úlohu. Vedci následne overili tieto proteíny v koži u jedincoch s ekzémom ako aj u zdravých ľudí. Prišli na to, že niektoré z proteínov mali zmenenú štruktúru len u ľudí trpiacich ekzémom.
Tento výskum umožňuje vedcom vyvinúť liečbu, ktorá sa zameriava na skutočnú príčinu choroby a nielen na potláčanie ich symptómov, uvádza v tlačovej správe Nina Goad Britskej asociácie dermatológov.
Nájdenie konkrétnych proteínov, ktoré stoja za vznikom ekzému dáva vedcom nástroj na to, aby mohli vyvinúť efektívnu liečbu ako proti týmto prejavom bojovať. Je jasné, že ich čaká ešte dlhá cesta a roky výskumov, no toto je významný krok k nájdeniu efektívneho lieku na ochorenie, ktorým trpí po celom svete milióny ľudí.
Nahlásiť chybu v článku