Ostrov Sommaroy je miestom, ktoré sa v zime ponorí do tmy na celé tri mesiace a v lete zas 69 dní nezapadne. Žije tu približne 300 obyvateľov a spisujú petíciu, ktorej cieľom je vyhlásiť ostrov za zónu bez času. Ten je totiž pre obyvateľov nerelevantný. Správu prináša Dailymail.
Čas tu nie je relevantný
Obyvatelia nórskeho ostrova Sommaroy sa rozhodli, že zatočia s klasickým konceptom času, ako ho poznáme. Vytvorili dokonca aj kampaň s názvom Time- Free Zone a CNN píše, že za pomoci petície pracujú na tom, aby sa ostrov stal prvým miestom bez oficiálneho času. Na čele kampane stojí Kjell Ove Hveding a Dailymail uvádza, že čas je pre miestnych obyvateľov jednoducho nerelevantný. Ak by sa klasické ponímanie času viac ostrova netýkalo, obyvatelia by neboli obmedzovaní striktným pracovným časom ale robili by to, čo im vyhovuje a kedy im to najviac vyhovuje.
Večná noc a nekončiaci deň
Obyvatelia ostrova vnímajú čas aj tak skreslene a ináč ako zvyšok sveta, od novembra do januára tu totiž slnko vôbec nevychádza a od 18. mája do 26. júla zas ani raz nezapadne. Vzhľadom na to, že obyvatelia majú nejaký čas permanentne deň a potom zas neustále noc, zmenená je nielen obloha, ale aj ich vnímanie času.
Čas ako pasca
Pre nórsky denník NRK sa Hveding vyjadril, že ľudia žijú v neustálom zhone, sú vystresovaní a depresívni. Neraz majú pocit, že sú uväznení, pričom významnú úlohu tu zohráva práve čas, najmä vnímanie jeho nedostatku. Ak by sa ostrov od času oslobodil, ľudia by mohli žiť naplno a podľa vlastného uváženia tak, aby boli čo najšťastnejší. Samozrejme, deti by stále chodili do školy a dospelí do práce, čas by však nebol pevným rámcom, život by bol flexibilne prispôsobený obyvateľom a ich potrebám.
Pridať sa chcú aj ďalšie oblasti
Znamená to, že ak by sa niekto rozhodol ísť okopávať záhradku o 4:00 ráno, pokojne tak môže urobiť, pretože nemusí prísť do práce vždy presne o 7:00 ráno. Zdá sa, že ľuďom sa nápad pozdáva, podporilo ho totiž všetkých 300 obyvateľov. Snaha o zmenu ponímania času si získala nielen pozornosť miestnych, zaujímajú sa oň médiá z celého sveta.
K Sommaroyčanom sa dokonca chcú pridať aj ďalšie časti Nórska, ktoré sa nachádzajú v severných oblastiach a bojujú s rovnakým problémom, ako obyvatelia Sommaroy.
dailymail
Nahlásiť chybu v článku