Dôsledkom sú pochopiteľne klimatické zmeny, ktoré sú veľmi nevyspytateľné. Opäť to potvrdzuje aj štúdia, o ktorej píše portál Independent. Anomálne horúce letá spôsobili, že hodnota topenia sa naštartovala v hrozivom tempe, ktoré vedcov znepokojuje. Aj napriek tomu, že priemerná ročná teplota zostáva na nízkych hodnotách, horúce letá spôsobujú, že sa v územiach permafrostu vytvárajú jazierka.
Permafrost je miesto, ktoré je zamrznuté dlhodobo, teda nielen na obdobie zimných mesiacov. Na takomto mieste sa nenachádza žiadny rastlinný porast a je tu trvalo zamrznutá pôdna voda.Vedci sa domnievali, že arktický permafrost zostane zamrznutý aspoň do roku 2090. Zdá sa však, že všetko je inak. Vedecká štúdia totiž odhaľuje, že hodnoty rozmrazovania oproti histórii porástli o 150 až 240%.
Najhoršie je na tom Mould Bay
Spomedzi rôznych skúmaných lokalít na tom bolo najhoršie letisko Mould Bay na kanadskom Ostrove princa Patrika. Práve tu bolo nameraných zmieňovaných 240%. Počas rokov, kedy bola štúdia vedená, teda v období od roku 2003 do roku 2016, vedci spozorovali, že sa pôda prepadla o 90 centimetrov, čo je naozaj závratné číslo.
Okrem pozorovania lokality Mould Bay sa vedci venoval aj termokarstom, teda typu pôdy, ktorý sa objavuje potom, ako sa permafrost začne roztápať. Vyniká najmä nerovným povrchom, ktorý sa skladá z vyvýšenín a jazierok. Okrem toho, že klimatické zmeny sú problémom sami o sebe, veľký problém predstavuje aj roztopený permafrost, keďže do atmosféry uvoľňuje oxid uhličitý a skleníkové plyny, ktoré tu boli tisícky rokov uväznené.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku