Grónsko a Severný ľadový oceán obmývajúci jeho brehy zrejme zažijú rekordný rok. Ani zďaleka však nejde o dobrú správu. Pre ľadom pokrytý a najväčší ostrov sveta bude totiž rok 2019 zrejme rekordný v množstve roztopeného ľadu počas letnej sezóny. Teplota na ostrove vystúpila minulý týždeň o približne 4,5°C nad bežný priemer v tomto období, čoho dôsledkom je extrémne množstvo roztopeného ľadu.
Podľa CNN prišlo Grónsko počas minulého týždňa o 2 miliardy ton ľadu. Washington Post zas hovorí o vode v severných oblastiach Grónska, kde sa poväčšine počas celého roka udržuje ľad. Americký denník tiež hovorí, že ľadu nebolo v oblasti Severného ľadového oceánu nebolo uprostred júna v histórii satelitného pozorovania ešte nikdy tak málo ako teraz. Grónsko horí, topí sa a prechádza dramatickou zmenou.
Yesterday (13th June), we calculate #Greenland #icesheet lost more than 2 Gt (2 km³) of ice,, melt was widespread but didn’t quite get to #SummitCamp which was just below 0°C
The high melt is unusual so early in the season but not unprecedentedhttps://t.co/Ftg0fkC7AK pic.twitter.com/Y4jQ1FoFRZ
— Greenland (@greenlandicesmb) 14. júna 2019
Topenie ľadu v Grónsku nie je počas leta na severnej pologuli ničím výnimočným. Je logické, že aj tu sú od júna do augusta teploty vyššie a krajina sa na malú chvíľu mení. Sezóna topenia ľadovcov prebieha spravidla od začiatku júna, pričom maximum dosahuje v júli. Tento rok sa však grónsky ľad začal topiť už v apríli. No a maximum dosahuje, aspoň v to môžeme dúfať, práve teraz v polovici júna.
Prekoná Grónsko pamätný rok 2012?
Odborník na klímu Grónska Thomas Mote pre CNN tvrdí, že udalosti minulého týždňa sú síce nezvyčajné, no nie bezprecedentné. Podľa Thomasa Motea je aktuálna krivka topenia grónskeho ľadu porovnateľná s rokom 2012. Pred siedmimi rokmi sa počas leta roztopila takmer celá ľadová pokrývka Grónska. Stalo sa tak vôbec po prvý raz v histórii pozorovaní a dodnes je rok 2012 v tomto smere pre ľadový ostrov rekordným. Extrémne počasie z minulého týždňa bude s veľkou pravdepodobnosťou znamenať rovnaký scenár.
Čím menej má totiž Grónsko ľadu, tým rýchlejšie sa topí zvyšok ľadovcov. Ak sa na začiatku letnej sezóny v krátkom čase roztopí veľké množstvo ľadu, výrazne sa tým zníži albedo, teda schopnosť povrchu odrážať slnečné lúče. Zvyšný ľad sa potom teda topí o to rýchlejšie. Len počas minulého štvrtku pritom podľa CNN zmizlo asi 40% v tejto sezóne roztopeného ľadu. Podľa niektorých vedcov bude pre Grónsko tento rok ešte extrémnejší ako už spomínaná letná sezóna v roku 2012.
V minulosti sa to nestávalo
Aj keď sa mimoriadne rýchle a mohutné topenie grónskeho ľadu v 21. storočí vyskytlo už niekoľkokrát (2007, 2010, 2012, 2019) v minulosti takýto cyklus na najväčšom ostrove sveta nebol vôbec bežným javom. Nič podobné sa v histórii pozorovania klímy Grónska pred koncom 90. rokov 20. storočia v záznamoch neobjavuje. Mimoriadne náhle a intenzívne topenie grónskeho ľadu je preto zrejme jedným z prejavom klimatickej zmeny, ktorej budúcnosťou sú napríklad časté a extrémne zmeny a prejavy počasia.
@SteffenMalskaer got the difficult task of retrieving our oceanographic moorings and weather station on sea ice in North West Greenland this year. Rapid melt and sea ice with low permeability and few cracks leaves the melt water on top. pic.twitter.com/ytlBDTrVeD
— Rasmus Tonboe (@RasmusTonboe) 14. júna 2019
Aktuálne oteplenie spôsobila zo severnej Ameriky postupujúca brázda vysokého tlaku vzduchu. Tá priniesla teplý vzduch a slnečné bezzrážkové počasie, ktoré vyvrcholilo práve počas minulého týždňa. Tlaková výš spôsobila oteplenie Grónska a skorý začiatok sezóny topenia aj v apríli tohto roka. Či bude rok 2019 rekordným však ukážu až najbližšie týždne, všetko však napovedá tomu, že to tak bude.
Nahlásiť chybu v článku