Plastová kríza je intenzívna, no ako na naše života pôsobia mikroplasty? Moderná spoločnosť má tendenciu mylne sa domnievať, že plasty síce škodia planéte, no nás sa to netýkajú. Postoj mŕtveho chrobáka vôbec nie je nezvyčajný a vlastne je pre nás celkom prirodzený. Nielenže škoda na našom domove sa nás bytostne dotýka, no plasty a ich excesívne využitie nám škodia aj ako jednotlivcom.
A to najmä v podobe mikroplastov. Sarah Gibbens píše v článku pre National Geographic o tom, ako sa mikroplasty dostávajú do nášho tela. Môžu sa k nám dostať cez konzumáciu morských plodov, môžeme ich vdýchnuť alebo zjesť ako pozostatky v balenom jedle. Mikroplastom je ťažké sa vyhnúť, no minimálne môžeme ovplyvniť to, aké jedlo budeme konzumovať.
Sú úplne všade
Namiesto plastovej fľaše by ste určite mali zvoliť udržateľnejšiu alternatívu, ako napríklad sklo. Nedávna štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Environmental Science and Technology hovorí, že ľudia konzumujú ročne 39-tisíc až 52-tisíc mikroplastových častíc ročne. Pokiaľ k tomu prirátame mikroplasty, ktoré vdychujeme, toto číslo sa môže vyšplhať až na číslo 74-tisíc častíc. Nehovoriac o zubných kefkách či kozmetike, ktoré využívame každý deň.
In your face
Zmieňovaná kolektívna mediálna kampaň, In Your Face sa snaží zacieliť svoju iniciatívu na tento problém. Projekt prebiehal v období 5 mesiacov, kedy si „známe tváre“ aplikovali na svoje tváre „pleťové masky“. V kombinácii malých plastových čiastočiek a krvi tečúcej z nosa, vzniká hrozivý výsledok, ktorý hovorí jasne: „Je čas konečne zakázať mikroplasty v kozmetike a čistiacich produktoch,“ píše iniciatíva v mene organizácie Ocean Now. „Je na čase, aby sme sa my ľudia, zahľadeli sami sebe do očí.“
ocean-now.org, nationalgeographic.com, pubs.acs.org
Nahlásiť chybu v článku