Ide o vzdialenosť 4,28 astronomickej jednotky, pričom astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka. Jupiter je tak najbližšie k našej planéte v priebehu tohto roka. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.
„Jupiter obehne okolo Slnka raz za 11,87 roka. V kombinácii s obehom Zeme okolo Slnka sa potom periodicky mení vzdialenosť Zeme a Jupitera. Najväčšie priblíženia nastávajú v intervale 398 dní. Tohtoročná minimálna vzdialenosť nastane 11. júna popoludní. Keďže k tomu dochádza v opozícii, Jupiter bude nad obzorom počas júna pozorovateľný celé noci,“ poznamenal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.
Tohtoročné priblíženie je pomerne náročné na pozorovanie, keďže Jupiter je len nízko nad južným obzorom. V noci z 11. na 12. júna po polnoci dosiahne maximálna výška nad obzorom len 18,5 stupňa.
„Už v malom ďalekohľade môžu nadšenci nočnej oblohy vidieť kotúčik Jupitera a štyri galileovské mesiace. Vplyvom excentricity dráh Zeme a Jupitera, čo sú elipsy málo odlišné od kružníc, sú minimálne vzdialenosti dosiahnuté každý rok rôzne. Napríklad 27. septembra 2022 bude táto vzdialenosť len 591.300.000 km, čo je 3,95 astronomickej jednotky,“ vysvetlil Svoreň.
Fakty o planéte Jupiter:
- Jupiter je piata planéta podľa vzdialenosti od Slnka. Patrí medzi obrie planéty, je z nich najväčšia.
- Jupiter spolu so Saturnom, Uránom a Neptúnom tvoria skupinu plynných obrov, nazývaných tiež joviálne planéty.
- Jupiter je viac ako dvakrát hmotnejší než všetky ostatné planéty spolu, je 318-krát hmotnejší ako Zem.
- Stredná vzdialenosť Jupitera od Slnka je 5,2 astronomických jednotiek, čo je 778 miliónov kilometrov.
- Po Slnku, Mesiaci a Venuši je štvrtým najjasnejším telesom na oblohe.
- Jupiter má najmenej 79 mesiacov, 63 s priemerom menším ako desať kilometrov bolo objavených od roku 1975.
Nahlásiť chybu v článku