Mesto Pripiať, pred 33 rokmi prezývané aj „Rozprávkové mesto v lese“ dnes vyzerá úplne inak. Po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle boli všetci obyvatelia tohto moderného 50-tisícového mesta evakuovaní, oficiálne len na tri dni, no už sa tam nikdy nevrátili. Pripiať je schátraný, neobývateľný a ľudia ho volajú aj „Mesto Duchov“.
28-ročný Dávid pochádza z Piešťan, no momentálne žije v Kodani. Keďže bol zvedavý, či je okolie černobyľskej elektrárne naozaj také pochmúrne, rozhodol sa sem ísť na výlet. Taktiež chcel vidieť ako vlastne život v komunistickej ére vyzeral. Toto bola jeho druhá návšteva Černobyľu, prvú absolvoval v marci tohto roka.
Svoj výlet, z ktorého sa vrátil iba pred necelým týždňom, 1. júna, nám opísal takto: „Môj výlet začal v malej dedine Zálesia, kde pred výbuchom žilo asi 3000 rodín. Okrem prestavaného kostola na kultúrny dom, moju pozornosť upriamil jeden z mála zachovaných domových interiérov z tohto obdobia. Ten pocit vrátenia sa v čase – do roku 1986, bol veľmi silný a ťažko opísateľný.“
Následne sa so sprievodcom presunul do mesta Černobyľ, kde z pôvodných 13 000 obyvateľov zostalo už len 60. Podľa Dávida je to celkom aktívne mesto, v ktorom sa okrem obchodov, reštaurácie či múzea, nachádza aj Anjel Apokalypsy a cintorín všetkých 188 zaniknutých dedín po výbuchu.
Ako silný moment opisuje zastavenie pri pomníku pre černobyľských hrdinov – likvidátorov a hasičov. Potom mal krátku obhliadku strojov, ktoré čistili strechu vybuchnutého reaktora č. 4. Niektoré z nich boli pôvodne vyrobené na hľadanie mín či pristávanie na mesiaci.
Následne sa presunul k tajnému sovietskému radaru. Dávid nám k tomu napísal: „Cez hustý les som sa presunul k radaru Duga, ktorý bol postavený v tajnej oblasti Černobyľ 2., ktorá neexistovala na mape. Žili tu prevažne inžinieri a vojaci, snažiac sa zachytiť lietajúce objekty z iných oblastí. Nikdy sa však nepotvrdilo, že by tento 150 metrov vysoký a 500 metrov široký radar naozaj fungoval“.
Následne krátko prešiel popri neslávne známej černobyľskej jadrovej elektrárni a obdivoval nový sarkofág, ktorý bol inštalovaný v roku 2016.
„Moja konečná zastávka bolo už spomínané a opustené mesto Pripiať. Napriek tomu, že vstup do budov je zakázaný, ja som mal možnosť vidieť zdevastovanú nemocnicu, kaviareň, športovisko, či kultúrny dom.“ Práve návštevu nemocnice opisuje ako najintenzívnejší zážitok: „Keď som si predstavil, čo sa tam dialo pred 33 rokmi, mal som z tohto miesta po celom tele zimomriavky.“
Následne v Pripiati vybral svoj dron a pustil sa do natáčania videa. Z celého výletu má natočených niekoľko hodín materiálu, ktoré sa v dohľadnej dobe chystá spracovať a video zavesiť na svoj Youtube.
Keďže natáčať iba tak s dronom je v Pripiati nelegálne, musel získať povolenie.
„Povolenie s dronom stoji 220 dolárov, no od 1.4.2019 sú sprísnené regulácie. Mne dronovať vybavila ukrajinská cestovná agentúra, pre ktorú som točil aj promo video. Myslím si, že veľa videí z dronu nie je, na Youtube som ich videl asi iba štyri“, prezradil nám Dávid.
Na videu môžete vidieť opustené mesto Pripiať ako aj radar Duga vysoký 150 metrov a 500 metrov široký (jeho vyššia časť). Za pozornosť určite stojí aj výhľad na nový sarkofág. Vychutnajte si Dávidové video:
Nahlásiť chybu v článku