SpaceX vyslal do vesmíru prvých 60 satelitov, ktoré sú súčasťou misie Starlink. Tie sme mohli prednedávnom vidieť na nočnej oblohe. Čoskoro sa môžeme tešiť na plno amatérskych záberov, ktoré zaplavia sociálne siete. Ako totiž uvádza New York Times, satelity budú viditeľné nad ránom aj večer. Toto však značne skomplikuje prácu astronómom, ktorých úloha – skúmanie vesmíru – bude kvôli internetu pre celú Zem, nemožná.
Problém je však ešte o čosi väčší. Starlink sa pri šesťdesiatke satelitov nehodlá ani zďaleka zastaviť. Majú predsa poskytovať internet pre celú planétu. Falošné súhvezdie pripojí Zem k internetu aj na tých najodľahlejších miestach a vytvorí úplne nový trh a príležitosti. Pôjde teda o lukratívny biznis, ktorý však bude stáť v ceste vedeckému pokroku. A toto je konflikt záujmov, ktorý skutočne môže docieliť len Elon Musk.
Jasnejšie ako najjasnejšia hviezda
Zatiaľ čo súkromné spoločnosti vidia príležitosti, astronómovia sa obávajú, že vesmír viac nebude miesto pre celé ľudstvo, ako sa píše v kozmickej zmluve z roku 1967. Prvé snímky, ktoré zachytávajú satelity alebo lepšie povedané, reťaz, ktorú tvoria, sú jasnejšie ako Polárka. SpaceX sa síce snaží ľudí upokojiť tým, že satelity nebudú žiariť tak jasno, keď sa pohnú na vyššiu obežnú dráhu, no doktor Marco Langbroek na Twitteri argumentuje, že toto sa netýka letných nocí, kedy budú viditeľné voľným okom.
"By its very visibility, Starlink has opened up some big questions: who gets to use Earth orbit and what for?" — Flinders space archaeologist @drspacejunk Dr Alice Gorman on @elonmusk's Starlink, a sixty-satellite-conga-line lighting up the night sky.https://t.co/d9jhixh8ex pic.twitter.com/5cwMUyi7k0
— Flinders University (@Flinders) May 29, 2019
Podobné paranoja však zrástla aj v 90. rokoch, kedy sa astronómovia zľakli satelitov, ktoré mali šíriť telefónny signál. Ich počet však našťastie nebol privysoký a tak bola situácia takpovediac zažehnaná. Astronóm Alex Parker, poznamenal na Twitteri, že ak má byť týchto satelitov 12-tisíc, nie je vôbec vylúčené, že by svojim zastúpením nahradili hviezdy na nočnej oblohe. Keďže Musk je veľkým fanúšikom vedy, naša viera ostáva v to, že sa pokúsi dopracovať sa k nejakému kompromisu.
nytimes.com
Nahlásiť chybu v článku