Foto: TS Správa Krkonošského národného parku, Unsplash

Správa Krkonošského národného parku spúšťa zaujímavú kampaň.

Najvyššie pohorie Česka, ktorého symbolom je viac ako 1600 metrov vysoká Sněžka, zamorili doposiaľ nepopísané invazívne druhy. Prieskumy však naznačujú, že podivné živočíchy rozšírili aj do ďalších oblastí sveta, Slovensko nevynímajúc. Ich populácii sa navyše veľmi darí, čo má negatívny vplyv na celé ekosystémy. Zoológovia tak pre veľké množstvo nových invazívnych druhov vytvorili vo zvieracom svete novú čeľaď. Zoznámte sa s čeľaďou odpadkovitých.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zásahy človeka do prírody sa v posledných rokoch stávajú čoraz viditeľnejšie. Pri prechádzkach prírodou sa neustále stretávame s ľudským odpadom a je jedno či sme v lese za mestom, pri jazere, alebo priamo v národnom parku. Ten Krkonošský sa preto s čoraz väčším množstvom odpadu rozhodol bojovať zaujímavou kampaňou s názvom Není zvěř jako zvěř.

Foto: TS Správa Krkonošského národního parku

Krkonošský národný park navštívilo v minulom roku viac ako 3,8 milióna ľudí, píše sa v tlačovej správe národného parku. Toto vysoké číslo dokazuje atraktivitu jednej z najkrajších prírodných oblastí u našich susedov, no prináša aj obrovské negatívum – obrovské množstvo odpadu. Národný park si síce uvedomuje, že nezodpovední turisti tvoria z celkového množstva návštevníkov menšinu, no ich vplyv v prírode zotrvá niekoľko stoviek rokov.

S odpadom bojuje národný park už niekoľko rokov pravidelnými „zberačskými akciami“. Počas tejto jari na poslednej takejto udalosti vyzbierali pracovníci národného parku spolu s dobrovoľníkmi takmer 3 tony odpadu. Odpadkové koše však do Krkonoš správa parku zaviesť nechce. „Do národního parku nepatří. Odpadkové koše mají své místo v městských parcích, nikoli v přírodě, kde by jejich obsah byl vystaven nejen povětrnostním vlivům, ale i divokým zvířatům. Prostě, co si do přírody přineseme, musíme si i odnést,“ uvádza riaditeľ Krkonošského národního parku Robin Böhnisch v tlačovej správe.

Tři stovky pracovníků Správy KRNAP a dobrovolníků z řad veřejnosti vyrazily koncem minulého týdne na turistické cesty…

Gepostet von KRNAP am Dienstag, 7. Mai 2019

Plasty aj pneumatiky

Pri zbieraní odpadu v Krkonošskom národnom parku našli dobrovoľníci najrôznejšie kúsky. Od PET fliaš, cez obaly od sušienok, igelitové sáčky, vlhčené obrúsky, plechovky či špaky od cigariet. Doba rozkladu týchto odpadkov sa pohybuje od 15 až do 250 rokov. Okrem toho však zamestnanci parku spolu s dobrovoľníkmi našli v Krkonošiach aj pneumatiky od áut, topánky či prázdne fľašky od alkoholu. A nie že by zberačské akcie neboli úspešné, no najlepším riešením problému je snažiť sa o jeho predchádzanie. Krkonošský národný park sa preto pustil do kampane, aká tu ešte nebola.

Foto: TS Správa Krkonošského národního parku

Sáčkovec aj Petfľašoň

Správa národného parku vidí medzi odpadom a invazívnymi druhmi živočíchov či rastlín istú spojitosť. Obom sa v novom prostredí mimoriadne darí, oba sú pre ekosystémy príťažou a oba väčšinou nemajú v novom prostredí prirodzeného nepriateľa. S určitou dávkou nadhľadu a kritického humoru sa preto národný park rozhodol odpad, ktorý sa nachádza v prírode, popísať podobne, ako iné živočíšne či rastlinné druhy.

Foto: TS Správa Krkonošského národního parku

Kampaň Není zvěř jako zvěř spočíva vo vytvorení taxonómie všetkých zástupcov patriacich do čeľade odpadkovitých. Výskum majú na starosti mladí zoológovia, ktorým môžu na sociálnych sieťach pomáhať aj obyčajní ľudia. Ich úlohou bude vymýšľať kriticky vtipné a trefné české aj latinské názvy doposiaľ nepopísaných druhov z čeľade odpadkovitých. Mladí zoológovia zas budú vytvárať akýsi atlas týchto človekom vytvorených invazívnych druhov.

Na Facebooku a Instagrame tak boli zatiaľ identifikovaní jedinci obalík sušenkovitý (Krytea dulcus), sáčkovec šustilka (Folia murmur), vlhčenec ubrouskový (Mokrum lacus) či petlahvoň odhozenec (Petcus dimitas). O poslednom spomínanom mladí zoológovia už zozbierali aj niekoľko informácií. Petlahvoň (po slovensky možno petfľašoň) dorastá do dĺžky maximálne 30 cm a vyšľachtený bol do množstva farebných aj tvarových mutácií. Z pôvodne užitočného druhu sa však premnožením stal nebezpečný škodca, ktorý prírodu znečisťuje esteticky aj jedovatými a neviditeľnými exkrementami.

Foto: TS Správa Krkonošského národního parku

Osveta k čistejšej prírode

Celý zmysel kampane tkvie v osvete k čistejšej prírode. Okrem zaujímavej formy na sociálnych sieťach kampaň zahŕňa napríklad aj vytvorenie online gamebooku, ktorý poslúži ako zaujímavý vzdelávací materiál. Správa národného parku chystá v spádovej oblasti Krkonoš aj množstvo workshopov či vzdelávacích akcií. Počas leta sa osveta premiestni aj priamo do národného parku a jeho návštevníci budú dostávať kompostovateľný sáčok na odpadky ako aj QR kód s odkazom na atlas druhov z čeľade odpadkovitých.

Uložiť článok

Najnovšie články