Včely patria medzi nezastupiteľné živočíchy na našej planéte. Už malé deti v škôlkach sa učia, aké sú dôležité, že opeľujú kvety a aj vďaka ich usilovnej práci môžeme mať denne na stole mnohé potraviny, ktoré by sme bez nich nemali. To názorne ukázalo napríklad aj Tesco, ktoré v rámci Svetového dňa včiel odstránilo zo svojich regálov produkty, ktoré vznikli za ich pomoci. V praxi to vyzeralo, že predajné regály, zívali prázdnotou.
Preto každého hneď zarazí, keď sa objaví veľké množstvo mŕtvych včiel. Tak to bolo aj v prípade fotografie, ktorá sa objavila na Facebooku a okamžite chytila za srdce tisíce ľudí.
Oslovili sme Janu Strnádovú, ekologičku a členku Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktorá fotografiu zdieľala. Ako nám sama napísala, je ťažké určiť, v akej miere sa na tom podieľali pesticídy. Avšak práve tie by mohli podľa nej stáť za úhynom včiel. Dáva do pozornosti herbicíd Roundup, o ktorom sa tvrdilo, že je pre včely neškodný, lebo je určený na ničenie rastlín. Ako ale uvádza napríklad aj portál hnonline.sk, koncom roka boli publikované zistenia, že vo včelách negatívne vplýva na črevné baktérie, ktoré v sebe majú.
Fotografiu uhynutých včiel vytvorila Martina z Košíc, majiteľka pozemku. Tá nám vo vyjadrení napísala: „Uhynuté včely som našla v nedeľu 19. mája podvečer, keď sme išli s kamarátkou a deťmi na trampolínu. Nachádzali sa na betónovej časti chodníka, v rohu pod schodom. Nad ním sú posadené ríbezle. Boli chránené z juhu. Deti prebehli okolo, no mne a kamarátke sa naskytol šokujúci pohľad. Bolo ich veľmi veľa, asi celý roj,“ opisuje nepríjemný nález Martina.
„Bolo mi včiel ľúto, trápilo ma, prečo uhynuli. V stredu večer som čítala v Košice Dnes článok o more v okolí Košíc, kde bola spomínaná aj ŠVPS, tak som im napísala email. Hneď ráno mi volali zo ŠVPS Košice a vyslali pracovníčku na odber vzorky. Vzala všetky uhynuté včely.“
Martina nám napísala, že nikto z veterinárnej a potravinovej správy ju už nekontaktoval. Odporučila nás ale na článok na aktuality.sk, ktorý sa problematike venoval tiež. V ňom sa uvádza vyjadrenie, že odobrané vzorky vzhľadom na stupeň rozkladu sú nevhodné na ďalšie vyšetrovanie. Ako najpravdepodobnejšiu príčinu úhynu ale veterinár a vedúci jedného z oddelení RVPS Ladislav Kottfer, uvádza pre aktuality.sk práve herbicídy.
Ako nám Jana Strnádová v konverzácii uviedla, problematika sa ale netýka iba včiel. Aj iný hmyz má problém, akurát ten mizne bez pozornosti, individuálne, bez viditeľných hromadných úhynov.
Na včely sú ale ľudia viac citliví, keďže od mala sa o nich učíme, aké sú užitočné a ten pozitívny vzťah k nim je hlboko zakorenený. Stále je otvorená téma chemických postrekov dubových lesov na juhu Slovenska. Ak ich postriekajú, zahynie tam veľké množstvo húseníc najrozmanitejších motýľov, vrátane vzácnych motýľov, ktoré žijú už len na niekoľkých lokalitách na Slovensku. Najrozmanitejší hmyz dopláca na chemizáciu a strácame ho.
Dodáva, že problém pesticídov si začala viac všímať od doby, keď začala žiť na vidieku. „Odkedy bývam na vidieku, tak vidím, ako benevolentne k postrekom ľudia pristupujú a málokto o nich vie niečo viac než to, na zabitie čoho sú určené. Informácie, zvlášť o pesticídoch treba šíriť medzi ľuďmi, lebo nie sú také bezpečné, ako si mnohí naivne myslia.“
Nahlásiť chybu v článku