Ilustračné foto: Pixabay

Kedysi ľudia žili zlatou horúčkou.

Celé rodiny sa sťahovali na miesta, o ktorých sa hovorilo, že sú zlatou baňou. Následne zlato ryžovali až do úmoru v nádeji, že zbohatnú. Zlatá horúčka časom pominula a dnes už nie sú trendom zlaté zrniečka vyplavené z riek, ale zlaté tehly. Čo by ste však povedali na zlaté huby?

Článok pokračuje pod videom ↓

Huby zo zlata

V západnej časti Austrálie sa podaril skutočne obdivuhodný objav, a to huby pokryté zlatom. The Guardian uvádza, že huby priťahujú zlato zo svojho okolia a absorbujú ho, vďaka čomu vyzerajú, akoby boli zo zlata. Pre huby nie je nič nezvyčajné absorbovať organický materiál, nezvyčajné však je absorbovanie neorganického materiálu, najmä ťažkých kovov, akým je zlato. Okrem toho, zlato je v tomto prípade chemicky inaktívne, čo činí interakciu s hubou ešte zvláštnejšou.

Chémia na novej úrovni

Ide konkrétne o huby druhu Fusarium oxysporum a ukázalo sa, že tento druh obsahuje zvláštny superoxid, ktorý dokáže zlato najprv rozpustiť, aby ho huba mohla absorbovať a následne aj vylúčiť. Zaujímavé je, že po tom, čo huba zlato absorbuje, zmieša ho s ďalšou chemikáliou, vďaka ktorej naberá vylúčené zlato opäť podobu pevnej látky. Štúdia týkajúca sa nového druhu húb bola uverejnená v časopise Nature Communications, no vedci majú pred sebou ešte veľa práce, ak chcú zistiť, ako presne interakcie prebiehajú.

Keith Weller, USDA-ARS [Public domain], via Wikimedia Commons

Ukrývajú huby zlaté ložiská?

Jedna z teórií hovorí, že zlato predstavuje pre huby istú evolučnú výhodu, vzhľadom na to, že huby pokryté zlatom rástli rýchlejšie a boli väčšie, ako tie bez zlata. Vedci sa nazdávajú, že zlato napomáha hubám tráviť živiny a lepšie ich spracúvať, čo sa odráža aj na ich raste. Okrem toho, obsah zlata v hubách naznačuje, že na miestach, kde tieto huby rastú, by sa mohli pod zemou nachádzať veľké ložiská zlata. Ak by sa domnienky potvrdili, mohli by huby poslúžiť ako užitočný výskumný nástroj v snahe obnoviť ťažbu zlata v takej miere, v akej prebiehala kedysi.

Nezvyčajné využitie mikroorganizmov

Pre ABC sa vyjadrila aj švajčiarska výskumníčka Saskia Bindschedler, ktorá si myslí, že práve tento objav by mohol byť prielomom vo využívaní mikroorganizmov pre nezvyčajné účely, akým je ťažba surovín. Navyše, tento spôsob by mohol byť aj ekologickejší, Bindschedler si totiž myslí, že za pomoci mikroorganizmov by bolo možné získavať aj striebro či meď, a to dokonca aj z kalu a rôzneho odpadu.

Pokles ťažby zlata

Zlato nie je vôbec také ľahké objaviť, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Formuje sa totiž v hlbinách Zeme pod vplyvom vysokej teploty a erózia následne vytláča rudy na povrch. Huby by preto mohli zabezpečiť nielen nájdenie zdrojov, ale možno aj efektívnu extrakciu zo zeme. Ako uvádza portál kitco.com, pre Austráliu predstavuje objav novú nádej. Aj keď totiž patrí medzi 5 najväčších zlatých veľmocí na svete, očakáva sa, že v najbližších 5 rokoch dôjde k prudkému poklesu ťažby, suroviny sa totiž míňajú akosi prirýchlo.

allthatisinteresting, theguardian, abc
Uložiť článok

Najnovšie články