foto: Barunson E&A Corp

Pozrime si tipy na najnovšie filmy, ktoré otriasli 72. ročníkom festivalu v Cannes.

Filmový festival v Cannes patrí medzi najprestížnejšie vo svojom obore. Každoročne naň prichádzajú najlepší súčasní režiséri, aby odprezentovali svoje dielo, prípadne ho zapojili aj do súťažnej sekcie. Okrem skvelých noviniek sa často objavujú aj diela, ktoré divákov šokujú a vyvolajú rozruch.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Medzinárodný festival, ktorý sa koná každoročne vo francúzskom Cannes už od roku 1946, uvádza to najlepšie, na čo sa môžeme vo filmovom svete tešiť. Jeho súčasťou je aj súťaž o Zlatú palmu, ktorú si odnesie jeden z favoritov. Na 72. ročníku nechýbalo množstvo skvelých noviniek, ktoré sa objavia čoskoro aj v našich kinách. Pozrime sa na filmy, ktoré na festivale najviac vyčnievali z radu, zaujali kritikov a divákov či rozpútali najbúrlivejšie diskusie.

Parazit / Gisaengchung

Zlatá palma je hlavné ocenenie, ktoré si môže snímka z festivalu odniesť. Jej nositeľom pre tento rok sa stal film režiséra Joon-ho Bonga, Parazit. Juhokórejská dráma s prvkami čiernej komédie spracúva bizarný námet. Hlavnú úlohu v ňom totiž zohráva chudobná rodina, ktorej všetci členovia sú nezamestnaní. Sociálna situácia ich susedov však predstavuje pravý opak a to rodinu magicky priťahuje, až konflikt vyústi do zvláštneho incidentu. Režisér si po premiére vyslúžil dlhé standing ovation a od začiatku sa očakávalo, že bude jedným z favoritov na víťaza, čo sa napokon aj potvrdilo.

Atlantique

Veľkú cenu Grand Prix si vyslúžila snímka s utečeneckou tematikou Atlantique od režisérky Mati Diop. Ide o vôbec prvý film černošskej režisérky, ktorý sa objavil v súťažnej kategórii a ktorý aj hneď uspel.

Little Joe

Cenu za najlepší herecký výkon v ženskej úlohe si odniesla Emily Beecham za film Litlle Joe. Alice je slobodná matka, ktorá pracuje v korporácii zaoberajúcej sa vývojom nových druhov rastlín. Napriek tomu, že je to zakázané, jednu z nich berie domov pre svojho syna Joea. To sa stane spúšťačom celého radu udalostí, proti ktorým nevedia zakročiť.

Bolesť a sláva / Dolor y gloria

Režisér Pedro Almodóvar sa v Cannes predstavil so svojou drámou, ktorá sa sústreďuje na filmového režiséra prežívajúceho životnú krízu. Napriek tomu, že za svoj život zožal neuveriteľnú slávu, je momentálne v troskách. Tak sa vracia späť na začiatok. Film rozoberá problematiku tvorivého umeleckého procesu, ktorý úzko súvisí a prelína sa aj s osobným životom jedinca. Pohltí ho a stáva sa jeho neoddeliteľnou súčasťou. Za svoj herecký výkon v hlavnej úlohe si Antonio Banderas odniesol cenu.

Portrét ženy v ohni / Portrait de la jeune fille en feu

Cenu za najlepší scenár si odniesla Céline Schiamme s francúzskou historickou drámou Portrét ženy v ohni, ktorá je zasadená do 18. storočia. Príbeh sleduje maliarku, ktorej úlohou je namaľovať svadobný portrét mladej ženy. Pri tejto úlohe však vznikne medzi aktérkami pocit túžby a vytvorí sa medzi nimi krehké intímne puto.

Maják / The Lighthouse

Ak sa vám meno herca Roberta Pattinsona ešte stále spája s upírskou ságou Twilight, radšej na to rýchlo zabudnite. O jeho nesmiernych hereckých kvalitách svedčí aj nová snímka v réžii Roberta Eggersa The Lighthouse, v ktorej spolu s Willemom Dafoe stvárnil ústrednú komornú dvojicu. Robert Eggers sa preslávil svojím hororom The Witch v roku 2015. Tentokrát od žánru veľmi neodbočil a predstavil ohromujúci príbeh dvoch mužov na prázdnom tajomnom ostrove v 19. storočí. Celá snímka je vystavaná na temnej atmosfére a podľa počiatočných hodnotení táto komorná dráma dvoch mužov funguje naozaj perfektne.

Once Upon a Time in Hollywood

Na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes si odbil svoju premiéru aj Tarantino so svojou novou snímkou, ktorá sľubuje svojou atmosférou návrat do starého Hollywoodu a štýlom ku kultovému Pulp Fiction. Na červenom koberci sa po jeho boku  predstavili aj Leonardo DiCaprio, Brad Pitt a Margot Robbie, ktorí hviezdia v hlavných úlohách. Film je nakrútený na 65 mm film a Tarantino písal scenár pôvodne ako román dlhých päť rokov. Film zožal na festivale úspech a kritici začali špekulovať o tom, že by si DiCaprio mohol za svoju úlohu vyslúžiť aj svojho druhého Oscara.

Rocketman

Nová hudobná snímka od režiséra Dextera Fletchera je inšpirovaná životom Eltona Johna. Podľa recenzie, ktorú uvádza New York Post, môžeme mať na film obrovské očakávania. Vraj je lepší ako samotný Bohemian Rhapsody. „Freddie Mercury mal možno lepší hlas, no Elton John si vyslúžil lepší film,“ tak začína recenzia kritika, ktorú uverejnil po jej premiére v Cannes. Či je to naozaj tak, sa môžeme presvedčiť už od 30. mája aj v našich kinách.

Mŕtvi neumierajú / The Dead Don’t Die

Komediálny horor z dielne legendárneho Jima Jarmuscha v hlavných úlohách s Billom Murrayom a Adamom Driverom ukazuje mestečko Centerville, ktorého pokojný chod naruší vojna s mŕtvymi zombie votrelcami vyliezajúcimi z hrobov. Snímka otvorila filmový festival a nechýba v nej množstvo odkazov na ďalšie filmy zombie žánru. Možno to znie trocha bizarne, no ak vás podobné filmy lákajú, určite si ho nenechajte ujsť. Predsa len ide o dielo Jima Jarmuscha, ktorý je dnes už známkou kvality.

Matthias & Maxime

Tvorba Xaviera Dolana sa netají jeho obrovskou autorskou stopou, ktorou do nimi zasahuje. Svojím prvým filmom Zabil som svoju matku očaril festival Cannes už ako dvadsaťročný. Minulý rok si zasadol do porotcovskej stoličky a teraz priniesol mladý režisér na strieborné plátno znova kus seba. V hlavnej úlohe sa predstavil samotný Dolan a ako informoval portál The Guardian, ide o osobný a neuveriteľné búrlivý film o dvoch priateľoch, ktorým istá skúsenosť v lete zmení celý ďalší život.

Pozrime si zoznam víťazov 72. ročníka Filmového festivalu v Cannes podľa kategórií:

Zlatá palma: “Parasite”, Bong Joon-ho

Grand Prix: “Atlantics”, Mati Diop

Cena poroty (ocenené dva filmy): “Les Misérables” (Ladj Ly) and “Bacurau” (Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles)

Najlepšia herečka: “Little Joe”, Emily Beecham

Najlepší herec: “Pain & Glory”, Antonio Banderas

Najlepšia réžia: “The Young Ahmed”, Jean-Pierre & Luc Dardenne

Najlepšia réžia: “Portrait of a Lady on Fire”, Céline Sciamm

Kamera: “Our Mothers”, César Díaz

Zlatá palma za krátkometrážny film: The Distance Between Us And The Sky”, Vasilis Kekato

Queer Palm: “Portrait of a Lady on Fire“, Céline Sciamma

Queer Palm (krátkometrážny): “The Distance Between Us And The Sky”, Vasilis Kekatos

indiewire.com
Uložiť článok

Najnovšie články