Spoločnosť The Ocean Cleanup ohlasuje po mesiacoch tvrdej práce veľký návrat. Potom, ako sa finálová fáza testovania čistiaceho systému s prezývkou Wilson ukončila predčasne v decembri 2018, sa mladý Holanďan Boyan Slut púšťa do ďalšieho boja s plastovým odpadom. Do Tichého oceánu chce vyplávať už v júni.
Takzvaný Veľký pacifický kôš objavili pred asi 20 rokmi. Ide o oblasť v severnej časti Tichého oceánu, kde sa vplyvom morských a oceánskych prúdov na večné časy sústreďuje ohromné množstvo plastového odpadu. Mladý Holanďan menom Boyan Slut sa už pred niekoľkými rokmi rozhodol, že planéte s týmto odpadom pomôže. Po rokoch výskumu, vývoja a zháňania finančných prostriedkov sa mu to minulý rok podarilo. V septembri so svojím Wilsonom vyplával do stredu Pacifiku, aby čistiaci systém otestoval. Celú chronológiu spoločnosti The Ocean Cleanup vám priblíži náš januárový podcast.
Dva hlavné problémy
Od začiatku roka 2019 sa spoločnosť zamerala na riešenie dvoch technických problémov, ktoré sa v pilotnej fáze testovania objavili a spôsobili, že celá misia musela byť ukončená predčasne koncom decembra 2018. Prvým problémom bolo, že Wilson síce plasty zbieral, no nedokázal ich dlhodobo udržať a odpad sa tak vo veľkej miere znovu uvoľňoval do otvoreného oceánu. Druhým problémom, nakoniec aj rozhodujúcim, bolo „roztrhnutie“. 18 metrov dlhá časť „plaváku“ sa oddelila od zvyšku systému a Wilson putoval k pobrežiu. Príčinou bolo preťaženie materiálu v miestach spojov najmä v dôsledku hydrodynamiky.
System 001/B
Wilson, oficiálne nazvaný System 001 teda prvotný test nezvládol. Spoločnosť The Ocean Cleanup to však vôbec nepovažovala za zlyhanie, ale za cennú lekciu. Po mesiacoch práce teraz na svojej webstránke oznamuje návrat. System 001 bol vylepšený na System 001/B a už v júni by mal vyplávať na hladinu oceánu, aby pokračoval v testovacej fázy čistenia „plastového kontinentu“ uprostred Pacifiku.
Čo sa zmenilo
System 001/B prešiel niekoľkými dizajnovými aj štrukturálnymi zmenami. Výskumný tím sa zameral najmä na riešenie a odstránenie dvoch vyššie spomínaných problémov, ktoré sa objavili na jeseň a v zime 2018. Pôvodná štruktúra spojov v plaváku v novej verzii úplne chýba a bola nahradená alternatívou, ktorá umožňuje minimalizovať koncentráciu napätia na najcitlivejšie časti systému.
Oveľa zaujímavejšie sú však riešenia druhého problému a to vypadávania plastov zo systému. Výskumný tím zistil, že problémom je rýchlosť a konkrétne jej výkyvy. Nezáleží na tom či systém pláva po hladine pomalšie alebo rýchlejšie ako samotný odpad, ale riešením je plaviť sa konštante a to buď rýchlejšie alebo pomalšie.
Na rýchlostné manévre má spoločnosť The Ocean Cleanup pripravené dve alternatívy. Jednou je udržovať rýchlosť vyššiu a to za pomoci špeciálnych plávajúcich bóji, ktoré budú umiestnené na čele systému a poháňať ich bude sila vetra. Ak táto verzia fungovať nebude, testovať sa bude aj akýsi padák umiestnený za čistiacim systémom, ktorý by naopak celý plavák konštante brzdil. Ostáva len veriť, že sa aspoň jedna z metód ukáže ako účinná a The Ocean Cleanup sa po testovacej fázy bude môcť konečne pustiť do rozsiahleho čistenia svetového oceánu.
Nahlásiť chybu v článku