Dnes sa študenti z celého sveta opäť postavili na námestia, aby štrajkovali za klimatickú budúcnosť našej planéty. Očakáva sa, že účasť na protestoch študentov bude rekordná. Podujatia sa totiž konajú vo viac ako 1600 mestách v 119 krajinách sveta vrátane Slovenska. Slovenskí študenti a študentky sa za budúcnosť planéty postavia v Bratislave, Košiciach, Žiline, Michalovciach a Banskej Bystrici.
Keď v auguste 2018 mladá v tom čase len 15-ročná Švédka Greta Thunberg začala pred švédskym parlamentom protestovať za klimatickú budúcnosť planéty, možno ani netušila, do akej miery ovplyvní súčasnú generáciu mladých ľudí. Netrvalo ale dlho a protesty s heslom „Fridays For Future“ sa začali organizovať v ďalších mestách, v ďalších krajinách a na ďalších kontinentoch. V marci tohto roku sa prvého celosvetového štrajku za budúcnosť klímy zúčastnilo viac ako 1,4 milióna ľudí.
Organizátori protestov očakávajú, že aktuálne podujatia, ktoré sa konajú dnes, v piatok 24. mája vo viac ako 1600 mestách vo všetkých kútoch planéty hranicu 1,4 milióna ľudí ešte prekonajú. Prvé správy už prichádzajú z Nového Zélandu, kde do ulíc vyšli desaťtisíce študentov. Koordinátorka celoštátneho štrajku školákov za budúcnosť klímy Sophie Handfordová v rozhovore pre denník The New Zealand Herald uviedla, že študenti žiadajú, aby vláda vyhlásila stav klimatickej núdze. Informuje o tom TASR.
Globálny generálny štrajk za budúcnosť klímy
Aktivisti však už teraz s niekoľko mesačným predstihom sústreďujú pozornosť sveta na september. Hlavní iniciátori protestov Fridays for Future na čele s Gretou Thunberg vyzývajú všetkých dospelých, aby sa 20. septembra pridali ku globálnemu generálnemu štrajku a spoločne s mladou generáciou upozornili na vážnosť situácie na našej planéte. Výzvu zverejnila mladá Švédka v článku v britskom The Guardian.
Greta Thunberg v článku píše o klimatickom týždni, ktorý začne 20. septembra a po celom svete ho budú sprevádzať rôzne podujatia a protesty. Mladá Švédka chce, aby sa študentské protesty zmenili na globálny generálny štrajk. Vyzýva preto všetkých dospelých, aby sa 20. septembra pridali k mladej generácii. „Na zmenu všetkého, potrebujeme každého. Je načase začať s masovým nesúhlasom,“ píše v článku Thunbergová. „Rodičia sa s nami rozprávajú o našich známkach v škole a o tom čo sa stalo v poslednej epizóde Game of Thrones a naša planéta horí,“ konštatuje Thunbergová.
September 2019 teda môže znamenať historický moment v občianskom aktivizme za budúcnosť našej planéty. Vyjadriť svoju podporu a pripojiť sa k protestom a globálnemu generálnemu štrajku, ktoré odštartujú 20. septembra môžete prihlásením sa na stránke globalclimatestrike.net.
Študentský protest v Banskej Bystrici
Študentský protest za budúcnosť klímy sa dnes koná aj v Banskej Bystrici, kde sídli aj naša redakcia. V nižšie uvedenej galérii vám prinášame niekoľko fotografií z Námestia SNP v Banskej Bystrici. Reportáž z tohto podujatia budete môcť sledovať v našom najbližšom vydaní V Kocke, už túto nedeľu.
Nahlásiť chybu v článku