Keď doktor David Stahle z Kansaskej univerzity a biologička Julie Moore prvýkrát navštívili oblasť Black River, vedeli, že objavili niečo výnimočné. Vtedy však ešte netušili ako veľmi výnimočné. O niekoľko desaťročí sa k tomuto objavu vrátili, aby odhalil jeho veľkoleposť.
Tento výskum sa uskutočnil v rezervácii Black River, v Severnej Karolíne, ktorá je podľa WECT 6 News domovom najstarších stromov Severnej Ameriky. Black River je pokojné územie s čajovo sfarbenou riekou, okolo ktorej rastú starobylé stromy známe svojou obrovskou opornou stavbou a plochými vrcholmi vyfúkanými mnohopočetnými búrkami.
Glad to see Stahle’s work on the Black River project getting recognized more and more. Ive seen some of his samples up close and they are one of a kind. https://t.co/BSBAoSnZbK
— Alex Raithel (@Araithel14) 9. mája 2019
Dvojica výskumníkov navštívila prvýkrát túto oblasť v osemdesiatych rokoch. Vtedy odhadovali vek svojho objavu na 1650 rokov, čo bolo podľa ich slov: „veľmi dobré, ale pokračovali sme v inej práci.“ Netušili pri tom, že strom, ktorý práve objavili, bol starší ako kresťanstvo samotné. O desaťročia neskôr bývalá študentka samotného doktora Davida Stahla, Angie Carl, iniciovala opätovný výskum týchto vzácnych tisovcov. Spolu s Davidom zistili, že ide o najstarší stojací tisovec na svete, starý najmenej 2624 rokov.
Vek stromu určili pomocou dendrochronológie. Ide o vedeckú metódu datovania veku drevín pomocou analyzovania letokruhov viditeľných na priečnom reze skúmaného stromu. Metóda je šetrná k danému stromu a nevyžaduje sa, aby bol strom spílený. Postačuje vzorka, ktorá sa získa pomocou vrtu do jadra stromu v tvare ceruzky. Údaj o veku bol potvrdený aj rádiokarbonovým datovaním.
Avšak najstarší tisovec na svete vo veku 2624 rokov prekvapivo nie je najstarší žijúci organizmus, ktorý obýva našu planétu Zem. Je v poradí piatym najstarším žijúcim stromom a mení doterajší zoznam známych starobylých stromov.
Zoznam najstarších známych stromov na Zemi
- 10. Borovica ohybná (Pinus flexilis) – USA (Utah), vek: 1697 rokov
- 9. Borievka skalná (Juniperus scopulorum) – USA (Nové Mexiko), vek: 1889 rokov
- 8. Borovica Balfourova (Pinus balfouriana) – USA (Kalifornia), vek: 2110 rokov
- 7. Sekvoja vždyzelená (Sequoia sempervirens) – USA (Kalifornia), vek: 2200 rokov
- 6. Borovica ostitá (Pinus aristata) – USA (Colorado), vek: 2435 rokov
- 5. Tisovec dvojradový (Taxodium distichum) – USA (Severná Karolína), vek: 2624 rokov
- 4. Borovica Sierra (Juniperus occidentalis) – USA (Kalifornia), vek: 2675 rokov
- 3. Sekvojovec mamutí (Sequoiadendron giganteum) – USA (Kalifornia), vek: 3266 rokov
- 2. Fitzroya (Fitzroya cupressoides) Čile, vek: 3622 rokov
- 1. Borovica dlhoveká (Pinus longaeva) – USA (Kalifornia), vek: 5066 rokov
„Je mimoriadne nezvyčajné vidieť rásť také staré stromy po celej dĺžke rieky,“ povedal Stahle.“ Tisovce dvojradové sú cenné pre svoje drevo a boli intenzívne ťažené, čo spôsobilo, že prežilo len 1 percento pôvodných panenských tisových lesov,“ dodáva.
Tieto stromy nie sú výnimočné len svojim vekom. Letokruhy tisovcov dvojradových sú badateľným záznamom zrážok počas vegetačného obdobia daného roka. Predstavujú preto cenné informácie o klíme siahajúce vyše dve a pol tisícky rokov dozadu. Sú to žijúce mosty, cez ktoré sa môžeme premostiť do našej minulosti.
sciencealert.com, allthatsinteresting.com, wect.com
Nahlásiť chybu v článku