Pri Veľkej koralovej bariére sa v rybárskych sieťach našlo obrovské množstvo mŕtvych žralokov. Snímky, ktoré obleteli internet už začiatkom tohto roka, znepokojili mnohých ľudí a ochrancov zvierat.
V obrovskom množstve rýb je vidieť žraloky ako napríklad žraloky kladivohlavé či pílonosotvaré, ktorým chýbali niektoré časti tiel. Podľa WWF patria v dnešnej dobe práve žraloky pílonosotvaré medzi najviac ohrozené druhy žralokov.
Shocking Photos Show Piles Of Dead Sharks Caught In Fishing Nets On Great Barrier Reef https://t.co/trvANZ70KQ pic.twitter.com/SztTWLYK1G
— Chochilino (@ChochilinoRadio) May 7, 2019
Rybárske siete sú ukotvené na morskom dne a zvieratá sa do nich veľmi ľahko zapletú. Akonáhle sa do sieťoviny chytia, je pre nich neuveriteľne ťažké a takmer nemožné dostať sa von. Väčšina z rýb tak zomrie na vyčerpanie alebo na vyhladovanie.
Ako uvádza portál Labible, vládna agentúra The Australian Fisheries Management Authority sa vyjadrila: „Siete sa používajú na presné druhy rýb. Obvykle sa používajú vo vodách hlbokých menej ako 100 metrov.“
Na túto tému sa takisto vyjadril aj generálny riaditeľ WWF, Dermot O’Gorman:„V žiadnom z týchto obrázkov nie je nič ilegálne, čo z toho robí vec, ktorá je omnoho znepokojujúcejšia. Fotografie ukazujú, že siete sú bezohľadnými vrahmi v tom prípade, že zabijú úplne všetko, čo do nich vpláva, vrátane mnohých ohrozených druhov.“
Je tu však aj dobrá správa. Ako uvádza portál Ladbible, riaditeľka WWF Dr. Gilly Llewellyn hovorí: „Dobrou správou je, že vďaka štedrosti našich podporovateľov sa zabráni návratu dvoch masívnych sietí na lov žralokov. Vyzývame nasledujúcu austrálsku vládu, aby pomohla ukončiť cielený lov žralokov na Veľkej koralovej bariére.“
Všetci ochrancovia zvierat a aj samotná organizácia WWF dúfa, že fotografie spôsobia, že ľudia budú tlačiť na vládu a požadovať, aby sa zbavila sietí zo severu miesta Cooktown až po špičku mysu.
ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku