Foto: Rakka v októbri 2017 (Archív TASR)

Rakka bola centrom kalifátu, dnes je vojnou najviac zničené mesto v modernej histórii.

Vojna s Islamským štátom trvala dlhých 5 rokov. Kalifát bol vyhlásený po vypuknutí občianskej vojny v Sýrii v roku 2014 a postupne sa rozšíril aj na územie Iraku. Na jar tohto roku, prišiel Islamský štát aj o svoje posledné územia. Víťazstvo nad militantnou teroristickou skupinou však až teraz, keď je po všetkom, odhaľuje svoju cenu. Stovky, možno aj tisícky obetí, ktoré štáty nepriznali.

Článok pokračuje pod videom ↓

Islamský štát mal na území Sýrie a Iraku niekoľko svojich bášť, no tou azda najvýznamnejšou bolo stredosýrske mesto na brehu rieky Eufrat s názvom Rakka. V rozmedzí rokov 2014 až 2017 bolo približne dvestotisícové mesto hlavným centrom kalifátu. Bolo preto jasné, že v priebehu vojny s ISIS bude musieť byť mesto skôr či neskôr dobyté. Útoky na Rakku odštartovali Francúzi v roku 2015 ako odvetu za samovražedné teroristické útoky v Paríži. Neskôr sa pridali aj ďalšie koaličné jednotky, najmä Američania, ale napríklad aj Briti.

Rakka pred začiatkom ofenzívy koalície pod vedením USA (Archív TASR)
Rakka v októbri 2017 (Archív TASR)

Vojna by mala byť presnejšia

Moderný svet prináša aj moderné spôsoby vedenia vojny. Už dávno sa nebojuje tak, ako sme to videli vo filmoch o druhej svetovej vojne či vojne vo Vietname. Vojna je sofistikovanejšia a spôsoby jej vedenia majú predchádzať ako vojenským, tak aj civilným obetiam. Útoky majú byť koncentrované a presne vedené na strategické ciele, ktoré nepriatelia oslabia natoľko, že postupne nebude schopní oblasť udržať.

Pohľad na pekáreň zničenú počas náletov v júli 2017 (Archív TASR)

159 vs. 1600

Koalícia vedené Spojenými štátmi americkými dobyla Rakku za štyri mesiace. Padnúť malo na ňu 30-tisíc delostreleckých striel, teda v priemere jedna za šesť minút. Zničených bolo 11-tisíc stavieb a útoky si vyžiadali 159 mŕtvych civilistov. To aspoň tvrdili Američania. Medzinárodná mimovládna organizácia Amnesty International, ktorá bojuje najmä za dodržiavanie ľudských práv však tvrdí, že civilných obetí bolo po amerických náletoch viac. Omnoho viac. Mimovládka uvádza až 1600 mŕtvych civilistov, čo je 10-násobok toho, čo hovoria samotní Američania.

Zničená Rakka – hore: 2. júna 2017, dole: 19. júla 2017 (Archív TASR)

Príbehy zničenej Rakky

Najmohutnejšie bombardovanie od čias vojny vo Vietname si vyžiadalo aj najkomplexnejšie vyšetrovanie civilných obetí v histórii moderných vojenských konfliktov. Amnesty International preto vytvorilo aj webovú stránku, ktorá dokumentuje príbeh zničeného mesta aj samotných obetí náletov na Rakku. Zástupcovia mimovládnej organizácie strávili v Rakke celkovo viac ako dva mesiace a to aj v období, kedy koalícia viedla rozsiahlu ofenzívu. Vyšetrovanie viedli na viac ako 200 miestach útokov a vypočuli viac ako 400 svedkov a preživších.

Foto: Lekári Červeného polmesiaca ošetrujú obete útokov (Archív TASR)

Spoločne s organizáciou Airwars vytvorila mimovládka aj mapu a štatistiky všetkých 11 218 útokmi zničených budov. Rakka ostala po porážke Islamského štátu vojnou najzničenejším mestom v modernej histórii ľudstva, potom ako bolo zničených približne 80% mesta. „Koalícia musí dôkladne vyšetriť čo sa v Rakke stalo a poučiť sa z týchto chýb, aby v budúcnosti predchádzala takémuto množstvu civilných obetí pri vojenských operáciách,“ povedal riaditeľ organizácie Airwars Chris Woods.

Amnesty International
Uložiť článok

Najnovšie články