Nazýva sa Apophis, je väčší ako Eiffelova veža a v minulosti si kvôli tomu, čo v médiách a v povedomí verejnosti vyvolal, si vyslúžil prezývku „Boh Chaosu“. Ako už nejaký čas vieme, tento asteroid sa so Zemou nakoniec nezrazí. Namiesto toho okolo nej preletí v pomerne blízkej vzdialenosti a bude viditeľný aj voľným okom.
Asteroid Apophis s oficiálnym označením 99942 Apophis je vlastne malou planétkou patriacej do skupiny planétok Aten, ktorých obežné dráhy sú veľmi blízke tej zemskej. Astronómovia Apophis označujú ako potenciálne nebezpečný objekt a vo vzdialenej budúcnosti hrozí, že sa so Zemou aj skutočne zrazí. Po objavení asteroidu Apophis však boli obavy oveľa väčšie.
Prvotné výpočty dráhy asteroidu po jeho objavení totiž ukázali najskôr 1,6 % a neskôr až 2,7% (teda 1:60 a 1:37) šancu zrážky s povrchom Zeme, ku ktorej malo dôjsť 13. apríla 2029. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, takáto pravdepodobnosť je v skutočnosti už veľmi vysokým číslom, ktoré ľudstvo nemôže ignorovať. Náraz asteroidu Apophis, ktorý má na dĺžku asi 340 metrov, by mohol mať síce nie celosvetové, ale určite aspoň kontinentálne devastačné dôsledky.
Po prvotnom chaose, ktoré výpočty dráhy asteroidu vyvolali, sa situácia nakoniec upokojila. Vedci ďalším prieskumom a nasledovnými výpočtami zistili, že Apophis v roku 2029 do Zeme nenarazí. Napriek tomu sa k našej planéte priblíži na pomerne malú vzdialenosť a to približne 30-tisíc km. Bude teda výborne pozorovateľnými nielen radarovými ale aj optickými teleskopmi a vedcom ponúkne skvelú príležitosť na jeho štúdium.
V deň, kedy sa Apophis dostane na svojej obežnej dráhe najbližšie k Zemi, teda 13. apríla 2029, sa bude od povrchu našej planéty nachádzať vo vzdialenosti približne 30-tisíc km. Podľa portálu Newsweek by mal byť teda pozorovateľný aj voľným okom. Pripomínať bude padajúcu hviezdu. Zo Slovenska ho však pravdepodobne neuvidíme. Predpokladá sa, že svoju „cestu“ začne nad Austráliou a prelietať bude južným Atlantikom, smerom nad Spojené štáty americké. Veľká udalosť to bude najmä pre vedeckú komunitu. Tí sa chystajú celý prelet sledovať a Apophis podrobne skúmať. Upresniť by tak mohli aj pravdepodobnosť nárazu Apophisu so Zemou v roku 2036, kedy sa znovu k našej planéte priblíži.
Newsweek, NASA, Geek
Nahlásiť chybu v článku