Negatívne správy sa šíria priam nadzvukovou rýchlosťou. Práve vďaka internetu sa v priebehu pár minút od vypuknutia nejakej katastrofy o nej dozvedá celý svet. S očami prilepenými na displej mobilu čítame obrovské titulky, ktoré upozorňujú na to, čo sa stalo. Ak v nich však máte prehnanú záľubu, podľa vedcov by ste mali spozornieť. Ich neustále čítanie má negatívny dopad na vašu psychiku.
Podľa výsledkov štúdie, ktorú uskutočnil výskumný tím Kalifornskej univerzity, veľmi záleží na myšlienkach, ktoré si vpúšťame do hlavy.
Dostávame sa do začarovaného kruhu
Ako uvádza portál sciencealert, v dnešnej dobe sa na nás negatívne správy valia z naozaj všetkých strán. Aj keď nesledujete zahraničné či domáce médiá, informácia o nejakom škandále, tragédii či katastrofe sa k vám dostane veľmi ľahko. Stačí, keď si letmo pozriete príspevky priateľov na sociálnych sieťach, ktorí s radosťou takúto informáciu zdieľajú.
Vedci z Kalifornskej univerzity počas trojročnej štúdie, ktorú vykonávali na vzorke 4 165 respondentov z USA zistili, že sledovanie negatívnych správ vedie k ešte väčšiemu záujmu o ich sledovanie. Štúdia sa zamerala na sledovanie správ, ktoré spôsobovali tzv. kolektívnu traumu – či to boli rôzne teroristické útoky, politické škandály, streľba na školách alebo prírodné katastrofy vo forme hurikánov.
Výsledok je jednoznačný: ľudia, ktorí venovali týmto správam zvýšenú pozornosť, sa začali viac obávať o svoju budúcnosť, no zároveň venovali viac času sledovaniu ďalších takýchto správ. Tak sami seba dostávali do začarovaného kruhu negativity, z ktorého je ťažké vypadnúť.
Čím väčšia tragédia, tým väčší záujem
Negatívna informácia sa nešíri len prostredníctvom pútavých titulkov, ale aj videí či grafiky. To všetko v nás spúšťa prúd negatívnych emócií, strachu a obáv, ktoré nepriaznivo pôsobia na naše psychické zdravie. Negatívne správy v nás nenechávajú následky len z krátkodobého hľadiska, no ovplyvňujú nás na pomerne dlhý čas.
Vedci na základe rozhovorov s účastníkmi výskumu zistili, že u tých ľudí, ktorí sledovali správy ohľadom bombového útoku v Bostone (2013), sa v porovnaní s ostatnými účastníkmi oveľa častejšie vyskytovala posttraumatická stresová porucha.
Táto štúdia môže byť zlomová
A to potvrdzujú aj slová Rebeccy Thomson, ktorá sa v magazíne Gizmodo podelila so svojím zistením: „Naša štúdia je jedinečná v tom, že po prvýkrát poukazuje na vzorec opakovaného vystavovania sa negatívnemu tlaku zo strany médií v priebehu rokov a počas viacerých udalostí na veľkú vzorku jedincov.“ Preto je dôležité, aby média zredukovali počet negatívnych správ a sústredili sa aj na pozitívne informácie. Konieckoncov, každý má dosť starostí sám so sebou, načo si ešte pridávať zbytočnú záťaž?
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku