Len málo ľuďom napadne, ako si musia astronauti zvykať, po dlhšom pobyte vo vesmíre, na zemskú príťažlivosť a úplne iné prostredie, ako bolo to, v ktorom niekoľko týždňov či mesiacov žili. Toto video ukazuje, aké je to v skutočnosti ťažké.
Mnohé filmy, ktoré sa zaoberajú vesmírom, často ukazujú spokojných astronautov, ktorí vychádzajú z kozmickej lode s úsmevom na perách a bez jediného problému s chôdzou či s rovnováhou. V skutočnosti je však prispôsobenie sa zemským podmienkam omnoho ťažšie. Video, ktoré uverejnil astronaut Drew Fuestel, vám to ukáže.
Welcome home #SoyuzMS09 ! On October 5th this is what I looked like walking heel-toe eyes closed after 197 days on @Space_Station during the Field Test experiment…I hope the newly returned crew feels a lot better. Video credit @IndiraFeustel pic.twitter.com/KsFuJgoYXh
— A.J. (Drew) Feustel (@Astro_Feustel) December 20, 2018
Fuestel strávil na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice presne 197 dní. Je to štandardná dĺžka misie, ktorú astronauti podstupujú. Tento všetok čas tak strávil Fuestel na mieste s minimálnou gravitáciou.
Takéto prostredie nie je pre človeka vhodné. Okrem toho, že astronauti strácajú hustotu kostí, sa na tele dejú aj iné zmeny, ktoré vedci z NASA nedávno pozorovali v štúdii s dvojičkami Kellyovcami. Návrat na Zem, čiže na miesto, kde sa gravitácia nachádza, tak môže vyvolať dosť vážne problémy, ako sú závraty.
Aj napriek tomu, že sa na Medzinárodnej vesmírnej stanici nachádzajú rôzne stroje, ktoré sú určené pre tréningy astronautov, ešte stále sa môžu objaviť rôzne zdravotné problémy, ktoré nie sú pre človeka práve najpríjemnejšie. Vo videu, ktoré Feustel v decembri minulého roka uverejnil, ukazuje, aké ťažké je v skutočnosti prispôsobiť sa zemskej gravitácii.
Tréningy astronautov vo vesmíre zaberú približne dve hodiny a cvičebný program je navrhnutý tak, aby sa znížilo riziko atrofie, čiže zníženiu funkcie orgánu, tkaniva, bunky či celého tela. Pred vedcami je tak naozaj veľká výzva. Je potrebné nájsť správny cvičebný program a takisto spôsob, ako zamedziť problémom, ktoré vznikajú pri lete do vesmíru. Dôležité to bude najmä pri ceste na Mars, ktorá bude veľmi dlhá a trvať bude viac ako šesť mesiacov. Všeobecne je totižto známe, že čím je pobyt vo vesmíre dlhší, tým je aj väčšia strata hustoty z kostí.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku