Zdá sa, že Netflix nechce spomaliť. Je však jasné, že excesívne utrácanie budgetu na originálne tituly je odpoveďou na konkurenčný boj. Netflix minulý rok utratil na vlastný obsah 12 miliárd dolárov. V porovnaní s 8 miliardami utratenými v roku 2017 je to 35% nárast. Podľa analytikov z Wall Street by sa však tieto investície mohli tento rok pokojne vyšplhať na závratných 15 miliárd.
Netflix mal však na konci roka 2018 dlhodobý dlh v podobe 10,5 miliardy dolárov, pričom rok predtým táto suma dosahovala „len“ 6,5 miliárd dolárov. Nie je teda jasné, kde sa chce Netflix zastaviť pri utrácaní astronomických súm za nové seriály a filmy. Na druhej strane je však jasné, aká je jeho stratégia. Aktuálne má Netflix totiž len dvoch veľkých konkurentov, ktorými sú HBO GO a Amazon Prime.
Konkurencia je veľká
Ešte tento rok však svoju streamovaciu knižnicu otvorí Disney, ktorý vlastní okrem svojho obsahu napríklad tituly od Marvelu či Lucasfilm. Pridajú sa k nemu však aj WarnerMedia a NBCUniversal. Netflix si tak buduje veľké množstvo originálneho obsahu, ktorým chce súťažiť s ďalšími velikánmi na trhu. Najväčšie projekty, ktoré Netflix svojim akcionárom predstavil v štvrtom kvartáli boli napríklad seriál Umbrella Academy, film Triple Frontier s Benom Affleckom, či 6 Underground od režiséra Michaela Baya.
Podľa niektorých analytikov by mohol mať Netflix problém s prenajatým obsahom od iných štúdií, pretože tie tiež vstupujú na streamovací trh. V skutočnosti sa však tento problém týka len vzťahu medzi Netflixom so štúdiom Disney/Fox. Ostatní hráči sú viac než ochotní zapožičať Netflixu svoje diela. Síce sa šepká o tom, že populárny The Office by mohol byť stiahnutý a presunutý na domáci NBCUniversal, no tiež nie je vylúčené, že na Netflixe zostane.
Netflix má síce značné množstvo svojich najsledovanejších titulov prenajatých, no aj napriek tomu nemá prehraté a to rovno z dvoch dôvodov. Ako sme zmienili vyššie, ostatné štúdiá nemajú problém s prenájmom svojich titulov a preto nie je vylúčené, že tu Priatelia aj The Office zostanú. Práve tieto dva tituly sú u streamovacieho giganta najsledovanejšie.
Najsledovanejšie seriály
Aj originálny obsah Netflixu je však sledovaný veľmi intenzívne a preto sa táto služba nemusí obávať o stratu svojich priaznivcov. Medzi najsledovanejšie seriály na Netflixe patrí ďalej napríklad Parks and Rec a That ’70s Show. Ďalšie populárne seriály, ktoré Netflix nesprístupnil na Slovensku sú Arrested Development, Frasier, Grey’s Anatomy a New Girl.
Najsledovanejšie originálne seriály Netflixu sú napríklad 13 Reasons Why, Bodyguard, Making a Murderer alebo You. Veľmi populárny bol aj seriál Punisher s Jonom Bernrhalom, ktorý bol pred pár týždňami však zrušený.
Svetovo prvý festival filmov Keanu Reevesa sa udial tento víkend
Znie to tak ako veľmi zvláštny nápad, no pravda je taká, že nemá ďaleko nielen od pravdy, ale ani od dátumu konania. Ten sa už totiž odohral. Hrdina filmov ako Point Break, Matrix či John Wick dominoval plátnam v glasgowskom centre súčasného umenia. Keanu si túto dávku pozornosti skutočne zaslúži, a to nielen ako herec, ale aj ako osobnosť. Umelec, ktorého korene siahajú do Bejrútu je známy napríklad pre svoje charity či nezištné skutky. Organizátori KeanuCon-u mali s podobným projektom už skúsenosti, keďže najdlhšie trvajúci festival filmov Nicolasa Cagea v Európe, je tiež ich projektom.
Santa Clarita Diet bola zrušená
Netflix nezrušil len veľmi obľúbeného Punishera, ale aj značne nedocenený, no mimoriadne dobrý seriál, Santa Clarita Diet. Po odvysielaní fantastických troch komédie so zombie tematikou však Netflix oznámil, že seriál ruší. Nezabudol sa však poďakovať tvorcom, ale aj hlavným predstaviteľom, Drew Barrymore a Timothymu Olyphantovi. Pôvodne sme sa mali dočkať štvrtej série v marci 2020, kedy bol očakávaný aj najväčší dejový zvrat. Žiaľ sa však Netflix rozhodol ukončiť vývoj seriálu. Napriek tomu však ide o projekt, ktorý by ste určite nemali premeškať.
Avengers: Endgame láme všetky rekordy
Poslední Avengeri zarobili šialené peniaze. Dalo sa predpokladať, že Endgame bude veľmi úspešný. Ako sa však nakoniec ukázalo, film nakoniec láme všetky rekordy. V piatok, len deň po oficiálnej premiére, film zarobil 157 miliónov dolárov. Prvý víkend bol pre film, ktorého rozpočet sa odhaduje na 350 až 400 miliónov dolárov, takisto úspešný. Na jeho konci totiž celosvetové zisky dosahovali 1,2 miliardy dolárov. Aby bol film považovaný za skutočný úspech, bude musieť zarobiť aspoň 2 miliardy. Zdá sa však, že toto nebude problém.
Prečo bola posledná epizóda Game of Thrones tak tmavá?
Posledná epizóda Game of Thrones bola skutočne epická. Množstvo divákov sa však sťažovala na jeden spoločný problém. Napriek tomu, že tretia epizóda bola vizuálne skvostná, mnoho ľudí tvrdilo, že obraz bol príliš tmavý. Problém mohli predstavovať svetelné podmienky divákov, ale aj zle nastavené televízie. Odporúčame vám preto zvýšiť si na televízii jas, čo je pre správnosť farieb vhodné dorovnať kontrastom.
variety.com
Nahlásiť chybu v článku