Aký je recept na dlhovekosť? Každý človek má svoj vlastný. Na svete však existuje etnická skupina ľudí, ktorá sa bez problémov dožíva až 120 rokov. Nie je nič nezvyčajné na tom, keď žena v 60-rokoch porodí dieťa, veď má ešte polovicu života pred sebou. Títo ľudia takmer nepoznajú slovo rakovina. Táto strašná choroba ich akoby obchádzala. Sú veselí, usmievaví, šťastní… Poznajú ťažkú prácu a cenia si každodenné radosti života. Spoznajte spolu s nami ľudí z kmeňa Hunzo a tajomstvá ich dlhovekosti!
Kmeň Hunza žije dlhé veky na jednom mieste. Ich životom sa stala rovnomenná dolina medzi obrovskými horami na severe Pakistanu. Táto oblasť je dnes pre svoju krásu často vyhľadávaná turistami z celého sveta. Po prvý raz si zvláštnosti tohto etnika všimol Sir Robert McCarrison, doktor, ktorý strávil v doline Hunza 7 rokov svojho života (1904-1911). Od tejto doby sa štúdiu tunajšej dlhovekosti venujú viaceré medicínske výskumy, ktoré dokázali, že ľudia z kmeňa Hunza patria k najzdravším a najdlhšie žijúcim obyvateľom našej planéty.
Základom ich receptu je zdravá výživa. Vegetariánska strava zložená z množstva vitamínov, samozrejme bez pridaných chemických látok. Srdcovo-cievne choroby, rakovina, cukrovka, to sú choroby, ktoré trápia takmer celý svet. Kmeň Hunza ich však vôbec nepozná, všetci sú tu zdraví.
Týmto ľuďom veľmi pomohla aj ich izolácia od sveta. Dolina leží vo vysokej nadmorskej výške a prístup do tohto územia nebol vôbec jednoduchý. Prvá cesta bola do oblasti vystavaná až v roku 1961, no región ostal i tak odrezaný. Bez dodávok komerčných potravín, nezdravých nápojov a ďalších výrobkov ostali ľudia ochránení pred týmito nebezpečnými vplyvmi.
Eko a raw potraviny, ktoré sú v poslednom období tak obľúbené, sú v doline Hunza tou jedinou potravou. Región žije z jediného odvetia hospodárstva, ktorým je poľnohospodárstvo. Ovocie, zelenina a obilniny, to je jediné bohatstvo týchto ľudí. Pôdu neošetrujú žiadnymi chemickými postrekmi alebo hnojivami. Načo by aj… Zem je tu výdatne mineralizovaná vodou z okolitých horských ľadovcov a rastliny sú pred hmyzom a škodcami prirodzene chránené vysokou nadmorskou výškou územia. Všetko čo sa dá však musia jesť surové. Nedostatok dreva uprednostňuje využívať drevo len na kúrenie.
Nahlásiť chybu v článku