Je moment smrti aj momentom kedy zomiera mozog? Prirodzene by sme odpovedali, že áno. Vedeckému tímu sa však podaril obrovský objav. V kontroverznom výskume, ktorý sa pohybuje na tenkej hrane etiky, sa im podarilo čiastočne „oživiť“ mozog prasaťa, ktorý bol už niekoľko hodín po smrti.
Výskum odborníkov z Univerzity v Yale v Spojených štátoch amerických prináša šokujúce výsledky aj reakcie. Pohráva sa totiž s otázkou života a smrti, útočí na definíciu toho, čo považujeme za mŕtve a za živé a síce neporušil žiadne etické zásady, mal k tomu neuveriteľne blízko. Napriek tomu pre vedu ako takú znamená obrovský posun a prináša ohromujúce poznatky a aj niekoľko nových zaujímavých otázok.
Výskumný tým z Univerzity v Yale vytvoril prístroj, ktorý nazvali BrainEx a vo svojej podstate ide o akúsi mimotelovú mozgovú pumpu. Systém dokáže mŕtvy mozog napumpovať mixom látok, ktoré v mozgových žilách simulujú prietok krvi. Roztok obsahoval aj látky, ktoré blokovali vyššiu mozgovú aktivitu, aby sa experiment „nevydaril“ až príliš. Mozgy mŕtvych prasiat boli počas celého experimentu napojené na prístroj EKG a ak by náhodou plne „ožili“, vedci by okamžite použili anestetiká, aby nemohli vnímať bolesť, strach či stres.
Ako vlastne výskum prebiehal? Vedci si do laboratória nechali priviezť 32 mozgov prasiat, ktoré boli približne štyri hodiny predtým zabité na bitúnku na mäso. Mozog vybrali z lebky a začali do neho pumpovať roztok konzervačnej výskumnej látky, iné mozgy, ktoré slúžili ako kontrolná skupina, napumpovali roztokom, ktorý na neho nemal žiadny vplyv. Výsledkom bolo, že mozgy dávno mŕtvych zvierat čiastočne „ožili“.
Živý, ale vlastne mŕtvy
Prasacie mozgy pri simulácii krvného obehu štyri hodiny po smrti skutočne obnovili niektoré svoje funkcie. Vedci pozorovali obnovenie obehových funkcií, nervové aktivity v nervových prepojeniach aj aktívny mozgový metabolizmus. Neuróny a iné mozgové bunky reštartovali normálne metabolické funkcie, dokázali prijímať glukózu a produkovať oxid uhličitý, fungoval aj imunitný systém mozgu. Štruktúry mozgových buniek zostali neporušené, kým v kontrolnej skupine bez napojenia na BrainEx sa vážne poškodili.
Vedci okrem toho zistili, že mozgy napumpované roztokom majú zníženú bunkovú smrť, ku ktorej dochádza, pokiaľ vieme, viac menej okamžite po smrti. Po elektrických impulzoch vedci zistili aj to, že neuróny stále dokážu prenášať signály. Prístroje EKG však, aj vďaka blokátorom, nezaznamenali žiadne vnímanie a vedomie mŕtvych mozgov. Mŕtvy mozog bol teda čiastočne živý, no v konečnom dôsledku stále mŕtvy. Vedci však hovoria, že dostatočne silný elektrický šok, alebo ponechanie mozgu na systéme BrainEx po dlhšiu dobu by mohli viesť k plnej funkcii mozgu a dokonca aj zotavenie buniek po dlhej absencii kyslíka.
„Môžeme si predstaviť, že mozog by mohol byť skutočne schopný vedomia. Je potom veľmi zaujímavé zamyslieť sa nad tým, o aký druh vedomia v neprítomnosti iných orgánov a periférnej stimulácie pôjde,“ povedal o výskume George Mashour, neurológ z Michiganskej univerzity, ktorý sa venuje zážitkom blízkym smrti.
Čo to pre ľudstvo znamená?
Smrť sme až do včera považovali za konečnú, definitívnu a nezvratnú. Včera publikovaný výskum v prestížnom vedeckom časopise Nature však mení to, ako smrť vnímame. „Počas väčšiny ľudskej histórie bola smrť veľmi jednoduchá. Teraz musíme pochybovať o tom, čo je nezvratné,“ hovorí Christof Koch prezident Allenovho inštitútu pre výskum mozgu v americkom Seattly. V minulosti sme už dokázali udržať mozgy živé ochladením a nahradením prítoku krvi aj po smrti zvieraťa. Oživiť však funkcie mozgu po štyroch hodinách od oddelenia od tela je obrovský prielom vo vede.
Pre ľudstvo ponúka publikovaný výskum obrovské možnosti do budúcnosti. Vedci hovoria, že by mohli systém BrainEx použiť napríklad pri testovaní liečby rôznych degeneratívnych ochorení mozgu. Experiment otvára brány aj ďalšiemu výskumu regenerácie mozgu, o ktorej ako sa ukazuje, sme toho vedeli veľmi málo. Budúce experimenty však budú musieť okrem iného súperiť aj s etikou a filozofickou otázkou, či je oživovanie mŕtveho v súlade so všeobecne platnými zásadami.
Nahlásiť chybu v článku