Hlad, výpadky elektriny, nedostatok pitnej vody. To je len niekoľko z množstva problémov, ktoré sužujú obyvateľov Venezuely. Jedným z problémov, na ktorý médiá poukazujú, je hyperinflácia. Hodnota peňazí klesla natoľko, že sa ulicami Venezuely váľajú tisícky bankoviek, no nikto o ne ani len nezakopne.
Situácia je vážna
Venezuelou už niekoľko rokov zmieta kríza a situácia je vážna. Obyvateľov sužujú výpadky elektrickej energie, následkom čoho sa im nedostáva napríklad ani základnej lekárskej starostlivosti. Mnoho ľudí hladuje a napriek tomu, že peniaze sa už nerátajú ale vážia, ich hodnota je nižšia ako hodnota toaletného papiera a jedlo si niet za čo kúpiť. Tisícky ľudí protestujú v uliciach a dúfajú, že vláda urobí niečo, čo situáciu zlepší, zatiaľ však nádej na lepšie časy nesvitá.
Peniaze sa váľajú v uliciach
Ľudia robia všetko, čo je v ich silách, aby prežili, čo znamená, že neváhajú páchať zločiny. Prekvitá však nielen kriminalita, ale aj inflácia, akej v tejto časti sveta niet obdoby. Na internete sa pred časom objavili fotografie, na ktorých je vidieť ulice plné peňazí. To je splnený sen hádam každého človeka, prechádzať sa haldami peňazí, Venezuelčania však nemôžu hovoriť o šťastí a blahobyte. Po bankovky rozsypané v odtoku sa nikto nezohne, nemá to totiž cenu.
Peniaze bez hodnoty
Hyperinflácia spôsobila, že pôvodná venezuelská mena celkom stratila svoju hodnotu, vláda ju preto musela stiahnuť z obehu a prezident Nicolas Maduro nariadil vytvoriť novú. Ani nový venezuelský bolívar však nikoho nespasí, nie je na tom totiž takmer o nič lepšie. Mohli by ste pokojne vykradnúť banku a následne peniaze spáliť, bolo by to ako páliť kusy kancelárskeho papiera.
Venezuelans are just throwing money on the streets now .. pic.twitter.com/cWaLB28cKD
— Dennis Parker⚡️ (@Xentagz) March 12, 2019
Počiatok chaosu
Inflácia venezuelskej meny bola najvyššia, aká bola minulý rok na svete zaznamenaná, obyvatelia preto majú strach o svoje životy. Roky korupcie a nekompetentnej vlády spôsobili, že krajina sa ocitla na pokraji totálneho kolapsu a chaosu. Krajina kedysi prekvitala, no problémy začali, keď sa v roku 1999 stal prezidentom Hugo Chavez. Keď ho v roku 2013 vystriedal terajší prezident Nicolas Maduro, inflácia vyletela do nebies a čísla, ktoré na ňu poukazovali, boli trojciferné. V roku 2014 nastala kritická situácia a venezuelská banka Banco Central de Venezuela (BCV) prestala vydávať správy o inflácii, pretože boli celkom nedôveryhodné.
Ak sa situácia čoskoro nezlepší, hrozí smrť tisíckam ľudí. Hlad, chudoba a nezamestnanosť už prekročili kritické hranice a Venezuela patrí k najchudobnejším krajinám sveta. Venezuelský prezident však odmieta pomoc okolitých krajín a armáde prikázal blokovať cestu humanitárnym pomocníkom.
nova.cz, news, forbes
Nahlásiť chybu v článku