Napriek tomu však existuje pár snímkov, v ktorých si zahrali supermasívne objekty. Aj keď sa tu nájde aj hromada béčkových titulov, stále sú tu aj projekty, ktoré sa s týmto nápadom dokázali popasovať na úrovni. Je obecne známe, že najbližšie k realite sa dostal Nolan, no jeho dielo Interstellar sa tiež nebálo zájsť ďaleko za hranice fantázie.
Problém vo vzťahu Hollywoodu a čiernych dier je, že si ich filmári predstavujú ako priestupné portály do iných dimenzii či červie diery. Možno sa v sci-fi žánri dočkáme titulu, ktorý sa bude držať viac pri zemi a možno nie. V každom prípade však existuje niekoľko titulov s tematikou čiernych dier, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.
Le grand tout
ČSFD: nehodnotené
IMDB: 7/10
Francúzsky titul, ktorému sa na našej pôde nedožičilo veľa pozornosti sa venuje hlavnej postave, Nielsovi, ktorému má byť odpustený jeho trest ak sa pridá k skupine vedcov cestujúcich k čiernej diere vzdialenej 50-miliónov svetelných rokov od Zeme. Kvôli časovej odchýlke však počas ich 6 týždňového výletu ubehne na Zemi 100 rokov a tak sa zdá, že skupina nemá žiadnu nádej na návrat, pretože veci na palube sa začínajú komplikovať.
Star Trek
ČSFD: 84%
IMDB: 8/10
Televízna klasika bola v roku 2009 pretavená do veľmi úspešného celovečerného sci-fi, ktorého sa ujal žánrový génius, J. J. Abrams. S čiernou dierou sa pritom stretávame hneď v prvom dieli toho, čo sa neskôr stalo mimoriadne úspešnou trilógiou. V prvom filme použije Spock „červenú hmotu“ na to, aby vytvoril umelú čiernu dieru, ktorej úlohou je absorbovať supernovu. Vcucnutie čiernou dierou je vo filme tiež vysvetlené, ako možnosť cestovať v čase.
Event Horizon/ Horizont udalosti
ČSFD: 71%
IMDB: 6,7/10
Horizont udalosti je zasadený do roku 2040 a rozpráva príbeh o lodi, ktorá sa vydala preskúmať hranice slnečnej sústavy. Loď sa však stratí kdesi za Neptúnom a preruší všetok kontakt s domovskou planétou. O pár rokov na to však smerom k Zemi vyšle signál. Ten sa dá interpretovať ako „spaste ma“ alebo „spaste sa“. Loď treba ísť preskúmať, avšak tam kde končí ľudský rozum, začínajú paranoické dohady.
Treasure Planet/ Planéta pokladov
ČSFD: 71%
IMDB: 7,2/10
Planéta pokladov je jedno z nie-až-tak-klasických Disneyho diel. Jeho tvorcovia sa ho snažili pretlačiť do produkcie roky. Napriek geniálnemu nápadu to však vedenie neustále zamietalo. Keď však film dostal zelenú, John Musker a Ron Clements sa postarali o to, aby bol dokonalý. Napriek tomu sa nestretol s veľkým úspechom a zapadol prachom. Je však viac než možné, že naň svet ešte nebol pripravený a preto by ste mu jednoznačne mali dať šancu.
Zathura/ Zathura: Vesmírne dobrodružstvo
ČSFD: 57%
IMDB: 6,2/10
Zathura je klasické dielo, ktorého dej z veľkej časti inšpirovaný titulom Jumanji. V tomto prípade však nevinne pôsobiaca stolová hra nevcucne hráčov do útrob džungle, ale do hlbokého vesmíru. Ako sa neskôr ukáže, hra samotná je čiernou dierou, čo je zároveň veľký spoiler, ktorý by ste mali ignorovať v prípade, že ste film ešte nevideli.
The Black Hole
ČSFD: 59%
IMDB: 5,9/10
Titulov s názvom Black Hole sa nájde viac. My však hovoríme o tom pôvodnom z roku 1979, ktorý rozpráva príbeh o tom, ako posádka vesmírnej lodi nájde neďaleko čiernej diery ďalšie opustené plavilo, ktoré bolo považované dlhé roky za stratené. Film rozpráva o ľudskej posadnutosti pokrokom a aj preto je prirovnávaný k Melvillovej „Bielej Veľrybe“. Zároveň však ide o revolučné dielo v oblasti špeciálnych efektov a skúmanie možností, ktoré predstavujú.
Interstellar
ČSFD: 84%
IMDB: 8,6/10
Tento príbeh, v ktorom si hlavné úlohy zahrali Matthew McConaughey a Anne Hathaway, sa stal notoricky známym aj napriek tomu, že jeho premiéra bol „len“ pred piatimi rokmi. Film sa z veľkej časti venuje tematike čiernych dier, no pokiaľ chceme odoprieť spoilery, nemôžeme povedať viac. V každom prípade, Nolanovi sa podarilo vizuálnym spracovaním veľmi úspešne priblížiť realite čiernych dier.
Nahlásiť chybu v článku