reprofoto: Youtube

Meno John Francis vám možno nič nehovorí.

Nebol geniálnym vynálezcom, nepokoril Everest, ani nezostrojil vlastné lietadlo podomácky v garáži. Preslávilo ho však odhodlanie, aké sa len tak nevidí. Aj keď nebol nemý, jedného dňa sa rozhodol, že nebude hovoriť, bude len mlčať a načúvať. Plánoval mlčať len niekoľko hodín, no napokon neprehovoril dlhých 17 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Planetwalker

John Francis sa narodil v roku 1946 a už od útleho veku sa zaujímal o dianie okolo seba, najmä o to, aký má dopad na životné prostredie. Vďaka tomu si vyslúžil prezývku Planetwalker a inšpiroval mnoho ľudí k tomu, aby brali väčší ohľad na prostredie, v ktorom žijú. Možno si hovoríte, že o životné prostredie sa zaujíma mnoho ľudí, prečo by teda mal byť John Francis výnimočný?

Obrovské škody

Všetko sa začalo 17. januára 1971, keď vtedy 25-ročný John videl, ako sa v zálive San Francisco Bay zrazili dva tankery prevážajúce ropu. Škody boli obrovské, do zálivu sa vylialo tisícky litrov ropy a uhynulo množstvo zvierat. Vtedy sa rozhodol, že on k takémuto ničeniu prispievať nechce a medzi rokmi 1972 až do roku 1994 celkom odmietal šoférovať auto a kam sa len dalo, dopravil sa radšej po vlastných nohách. Nejeden človek na neho pozeral cez prsty a hovorili mu, že je blázon, ak si myslí, že môže niečo zmeniť.

View this post on Instagram

An evening not to be missed! 3.17.19 – 6:30pm – Spirit Rock Meditation Center: The Power of Silence: An Evening with Planetwalker Dr. John Francis This man was silent for 17 years. When the struggle to save oil-soaked birds and restore blackened beaches left him feeling frustrated and helpless, John Francis decided to take a more fundamental and personal stand—he stopped using all forms of motorized transportation. Soon after embarking on this quest that would span two decades and two continents, he took a vow of silence that endured for 17 years. It began as a silent environmental protest, but as a young African-American man, walking across the country in the early 1970s, his idea of "the environment" expanded beyond concern about pollution and loss of habitat to include how we humans treat each other and how we can better communicate and work together to benefit the earth. Through his silence and walking, he learned to listen, and along the way, earned college and graduate degrees in science and environmental studies. An amazing human-interest story with a vital message, Planetwalker is also an engaging coming-of-age pilgrimage. #spiritrock #planetwalker #johnfrancis #mindfulness #environment #dharma

A post shared by Spirit Rock Meditation Center (@spirit_rock) on

Zásadné rozhodnutie

Toto však nebolo jediné rozhodnutie, ktoré zásadne ovplyvnilo jeho život. Len o niečo neskôr, v roku 1973 sa rozhodol, že bude mlčať. Plánoval prestať len na jeden deň, všimol si totiž, že za veľké slová ukrýva chabé sebavedomie. Napríklad, keď niekto tvrdil, že ide na výlet po Európe, tvrdil, že ide tiež, len aby nijak nevyčnieval. Jeho priateľka ho v tom podporovala, no netušila, že John bude mlčať ďalších 17 rokov. Keď sa totiž ďalšie ráno prebudil, necítil potrebu čokoľvek povedať. Keď sa mu niekto prihovoril, využíval gestikuláciu a mimiku.

Dôležité je načúvať

Spočiatku si všetci mysleli, aké je to úžasné, a že to robí John pre zábavu. John si však všimol, že doteraz pri rozhovore vždy premýšľal nad tým, aká bude jeho ďalšia odpoveď, no nenačúval. Teraz, keď nehovoril, mohol sa v plnej miere venovať načúvaniu. Po týždni si ľudia začali robiť starosti, priateľka ho presviedčala, aby s tým prestal a keď poslal list rodičom, kde im oznámil, že sa chystá mlčať celý rok, jeho otec okamžite nasadol do lietadla, pretože si myslel, že sa jeho syn pridal k nejakému kultu.

View this post on Instagram

In honor of Black History Month, we are highlighting African-American conservation heroes. John Francis is an American environmentalist known as the Planetwalker. Francis was born and raised in Philadelphia, and moved to California when he was a young man. After witnessing the devastation caused by the 1971 San Francisco Bay oil spill, he stopped riding in motorized vehicles, a vow which lasted 22 years from 1972 until 1994. From 1973 until 1990, he also spent 17 years voluntarily silent. During this time he earned a Ph.D. in land management and traveled extensively, walking across the entire width of the lower 48 states of the USA as well as walking to South America. Want to learn more about John Francis? follow this link! http://planetwalk.org/about-john/ #blackhistorymonth #blackconservationists #environmentalhistory #coastallandtrust #conservationheroes #planetwalker #johnfrancis #keepcalmandwanderon #landtrust PC and source: http://planetwalk.org

A post shared by NC Coastal Land Trust (@coastallandtrust) on

Jeden deň po 10 rokoch

Johnovi sa jeho nový život páčil, dokonca sa nahlas ani nezasmial. Samozrejme, párkrát sa pošmykol, napríklad, keď do niekoho narazil na ulici, ospravedlnil sa. Ľudí okolo neho to však hnevalo čoraz viac a keď sa John rozhodol, že prejde pešo z Kalifornie do Oregonu, priateľka ho opustila. John však chcel, aby ľudia vedeli, že je to jeho rozhodnutie, po 10 rokoch mlčania sa teda rozhodol, že na jeden deň prehovorí.

View this post on Instagram

This week our Black History spotlight is on world-renowned Planetwalker, Dr. John Francis. After witnessing the 1971 San Francisco Bay oil spill, Dr. Francis made the decision to stop using motorized vehicles and instead began to walk everywhere. While on these walks he often found himself getting into arguments with others that didn’t understand or approve of his actions. Tired of arguing with friends and family, Dr. Francis decided on his 27th birthday to take a vow of silence for one day; much to his surprise that one day ended up lasting 17 years. In that time Dr. Francis earned up to his doctorate degree in land resources AND walked across the United States. At the end of his trek he decided to break his silence on the 20th anniversary of Earth Day. It was through this silence that Dr. Francis said he learned how to truly listen to himself and others. Shortly afterwards, he was recruited by the U.S. Coastal Guard to create oil pollution regulations in response to the Exxon Valdez oil spill. Dr. Francis continued to refrain from using motorized vehicles for another 5 years as he walked and sailed throughout the Caribbean, in addition to Central and South America. His environmental activism exemplifies the power that each and every one of us has to make a change in ourselves and the world around us! 🌎🌱

A post shared by The Sustainable Living Project (@thesustainablelivingproject) on

Mlčanie prelomil po 17 rokov

Samozrejme, John vedel, že nemôže len tak zaháľať, počas doby mlčania sa preto vzdelával a dokonca získal aj titul PhD z oblasti environmentálnych štúdií. Okrem toho sa naučil aj znakovú reč, ktorá mu výrazne uľahčila život. Až keď uplynulo dlhých 17 rokov, John nadobudol pocit, že skutočne má čo povedať. Chcel ľuďom povedať, že záchrana životného prostredia nie je len o zachraňovaní stromov, je to o tom, aký máme postoj k životu a jeden k druhému.

Stále sa drží zásad

Po tom, čo mlčanie prelomil, si John našiel manželku a zamestnal sa v oblasti, v ktorej sa zameriava na udalosti, ktoré k jeho mlčaniu viedli, zameriava sa totiž na ropné škvrny. Okrem toho sa však stal aj učiteľom a o svojich skúsenostiach a znalostiach prednáša po celom svete. V roku 1995 si uvedomil, že stačilo nielen mlčania, znovu totiž začal využívať aj auto. Svojich zásad sa však nevzdal ani po tom, občas stále mlčí aj niekoľko dní, aby si pripomenul, aké je dôležité počúvať.

wikipedia, theguardian, planetwalk
Uložiť článok

Najnovšie články