Foto: Michil Yakoklev/North-Eastern Federal University

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, že čoskoro možno budú po Zemi opäť chodiť mamuty.

Zdá sa však, že vedci by najradšej oživili celú prehistorickú zoo. Plánujú totiž opäť oživiť tisícky rokov vyhynutého koňa, a to za pomoci DNA žriebäťa, ktoré bolo zamrznuté v sibírskom ľade 42 000 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Žriebä staré 42 170 rokov

Žriebä, ktoré bolo objavené v sibírskej pustatine v časti známej aj ako Mouth of Hell (Pekelné ústa), bolo staré len dva týždne, no jeho mumifikované telo prežilo v ľade dlhých 42 170 rokov, až kým ho pred časom neobjavili vedci. Telo bolo zachované v takmer dokonalom stave a tím pozostávajúci z ruských a kórejských vedcov sa z objavu teší o to viac, že prehistorický druh koňa plánujú opäť priviesť k životu.

Vedci sú optimistickí

Žriebä, ktoré sa našlo, pochádza z druhu Lensky, ktorý je mimoriadne odolný voči chladu a prežije aj v mrazivých podnebiach, kde teplota klesá až na -60°C. Posledný však zahynul pred 4 000 rokmi. Vedci teraz dúfajú, že sa im z nálezu podarí získať bunky, ktoré im umožnia pracovať s DNA a druh opäť oživiť. Pre The Siberian Times sa univerzita v Yakutsku vyjadrila, že vedci sú optimistickí a o úspechu nepochybujú, vzhľadom na to, že sa zachovala srsť aj svaly, a dokonca sú nepoškodené. Prvé výsledky by mali byť viditeľné už koncom apríla tohto roka.

Samica kórejského pôvodu

Bunky, ktoré vedci odoberú z nálezu, upravia a vsadia do tela vhodnej samice. Na výbere najlepšieho adepta na vynosenie mláďaťa sa už pracuje, zrejme však bude kórejského pôvodu. S tými totiž majú vedci dobré skúsenosti a na výskum, ako je tento, sa dokonale hodia. Okrem toho, ide o blízkeho príbuzného mongolských koní. Ďalšou možnosťou, nad ktorou vedci uvažujú je sibírsky kôň, ktorého predkom bol druh Lensky.

Spolužitie mamuta a človeka

Na klonovaní mláďaťa pracuje aj profesor Hwang Woo-suk, ktorý bol zároveň aj súčasťou tímu pokúšajúceho sa oživiť prehistorického mamuta. Existuje nádej, že čoskoro teda budú po Zemi chodiť nielen prehistorické kone, ale aj mamuty. Mamuty a slony totiž zdieľajú až 99,4 percenta spoločnej DNA, napriek tomu, že ich na časovej osi delí 6 miliónov rokov. Ak by ste mali obavy z podobného scenára, aký sa odohral vo filme Jurský park, nebojte sa. Mamuty a ľudia totiž kedysi spokojne spolunažívali, aj keď už vtedy ich ľudia lovili pre kly, kožušinu a mäso.

Aké prehistorické zviera by ste najradšej videli naklonované vy?

dailymail
Uložiť článok

Najnovšie články