Astronómom sa podarilo prvýkrát urobiť snímku čiernej diery, ktorá sa nachádza vo vzdialenej galaxii. Zverejnili ju v stredu vo Washingtone, informovala agentúra AFP.
Čierna diera je vzdialená okolo 50 miliónov svetelných rokov a nachádza sa v galaxii M87. Snímka vznikla na základe dát zo siete ôsmich teleskopov z celého sveta, uviedla agentúra BBC.
Podrobnosti zverejnil časopis Astrophysical Journal Letters. Profesor Heino Falcke z Radboud University v Holandsku, ktorý navrhol tento experiment, povedal, že táto čierna diera je väčšia ako celá naša slnečná sústava.
„Váži 6,5 miliardykrát viac ako Slnko. A je jednou z najťažších čiernych dier, o ktorých si myslíme, že existujú. Je to absolútne monštrum, majster v ťažkej váhe z čiernych dier vo vesmíre,“ dodal profesor Falcke.
Pozrite sa na prvú fotografiu čiernej diery:
Čierna diera
Čierna diera alebo gravitačný kolapsar je koncentráciou hmoty so skoro nekonečnou hustotou, jej gravitačná sila zabraňuje úniku akýchkoľvek častíc s výnimkou efektu nazývaného kvantové tunelovanie. Z toho vyplýva, že nič, ani svetlo nemôže uniknúť gravitácii čiernej diery, preto sa nazýva „čierna“. Pojem čierna diera sa stal zaužívaným, aj keď teória nespomína žiadnu „dieru“ v normálnom slova zmysle, ale oblasť vesmíru, z ktorej nič neunikne.
Prvé pokusy už v 70. rokoch
Podobný zámer mal v minulosti aj astrofyzik Jean-Pierre Luminet, ktorý v roku 1978 pracne vytvoril vôbec prvý obraz čiernej diery. Nejde však o fotografiu, ale o dielo vypracované na základe počítačovej simulácie. Tá bola vytvorená prostredníctvom počítača IBM 7040 využívaného v 60. rokoch a dierneho štítku.
James Bardeen first worked out the shape of the #blackhole shadow for a spinning black hole, and Jean-Pierre Luminet showed how it would appear in the presence of a thin accretion disk. @dcastelvecchi recounts the origins of how we imagine black holes: https://t.co/UwqNH2wDRs pic.twitter.com/zaR1VrTmgS
— Event Horizon ‚Scope (@ehtelescope) 27. februára 2018
Jean dostal od počítača do rúk niečo, čo neskôr usilovne zakreslil perom a tušom na negatívny papier. Nejasný obraz zobrazuje objekt, ktorý pripomína plochý disk tvorený materiálom prepadávajúcim sa sám do seba. V skutočnosti túto plochosť vyvracia intenzívna gravitácia čiernej diery, ktorá ohýba okolo seba svetlo.
Aktualizácia 16:05: Úvod správy sme nahradili textom TASR
wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku