Foto: Édouard Pingret [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons

Aj dnes sú siamské dvojčatá mimoriadne vzácne.

Ich osud sa však oproti minulým desaťročiam zmenil. Dnes medicína pokročila natoľko, že mnoho z nich je možné oddeliť a každé z dvojčiat môže viesť plnohodnotný život. Kedysi to tak však nebolo, dvojčatá sa museli zmieriť s tým, že sú zrastené navždy a ich možnosti boli obmedzené. Tie, ktoré prežili, skončili zvyčajne ako cirkusové atrakcie. Príkladom sú bratia Chang a Eng Bunkerovci.

Článok pokračuje pod videom ↓

Senzácia, akú svet (ne)videl

Ako napovedá samotné pomenovanie, siamské dvojičky Chang a Eng pochádzali zo Siamu neďaleko Bangkoku. Keď sa v roku 1811 narodili, boli považovaní za hotový zázrak medicíny. Telá dvojčiat boli plne vyvinuté, boli však prepojení v oblasti brucha na úseku 10 centimetrov a zdieľali jednu pečeň. Aj keď si bratia získali titul prvé siamské dvojčatá na svete, nie je to pravda. Záznamy o zrastených dvojčatách pochádzajú ešte z čias 12. storočia a boli nimi dievčatá Mary a Eliza Chuklhurstové, Chang a Eng však boli väčšou senzáciou.

Bratia netúžili po sláve

Chang a Eng po sláve netúžili, chceli žiť pokojným, obyčajným životom, osud to však zariadil ináč a preslávili sa ako atrakcia po celom svete. Bratia sa narodili do malej rybárskej dedinky a keďže ich rodičia pochádzali z Číny, obyvatelia ich pôvodne volali „čínske dvojičky“. Siamskými ich nazval až Robert Hunter, škótsky obchodník, ktorý ich objavil na svojich cestách po Siame. Keď bratov videl prvýkrát, práve plávali v rieke a spočiatku neveril vlastným očiam, myslel si, že vidí nejakú mýtickú bytosť.

W.L. Germon (Washington Lafayette, 1822-1877); Germon’s Temple of Art, 914 Arch Street, Philadelphia. Germon was located at this address, listed on verso, from 1865 to 1872. [Public domain], via Wikimedia Commons

Predaní za 500 dolárov

Netrvalo dlho, kým si Hunter uvedomil, že nejde o žiadnu mýtickú bytosť, zato však o zlatú baňu, ktorú môže poriadne vyžmýkať. Otec 17-ročných chlapcov nedávno zomrel a jeho matka sa o nich ledva dokázala postarať, nemusel ju preto dlho presviedčať, aby ich predala za 500 dolárov. Trochu presviedčania a zopár úplatkov a mohol pokojne vziať Changa a Enga na cestu okolo sveta, aby z nich urobil cirkusovú atrakciu.

Chceli obyčajný život

Väčšinu času chlapci len stáli a odpovedali na otázky publika, niekedy však predvádzali aj rôzne kúsky, ako napríklad saltá vzad. Po dobu 30 mesiacov, kedy ich Hunter predvádzal, Chang a Eng nezarobili sami pre seba takmer nič. Hunter sa k nim správal ako k majetku, preto sa chlapci po dovŕšení 21 rokov rozhodli, že sa vydajú vlastnou cestou. Okrem predvádzania sa však nevedeli, ako sa majú uživiť, mali preto vlastnú show ešte niekoľko rokov. Takto sa im podarilo aj niečo našetriť, no toto nebol život, po akom túžili. Už viac nechceli, aby sa na nich ľudia pozerali, chceli žiť obyčajným životom.

Édouard Pingret [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons

Sestry Yatesové

V roku 1839 si kúpili farmu v Severnej Karolíne, no idylka to rozhodne nebola. Bratia sa totiž o farmu nestarali sami, ale vlastnili 18 otrokov, pričom väčšinu z nich kúpili ako deti, aby nemohli ujsť. Netrvalo dlho a Chang sa zamiloval, do oka mu padla miestna deva Adelaide Yatesová. Adelaide mala sestru Sarah a aj keď Eng ňou príliš očarený nebol, podvolil sa bratovej túžbe. Bratia sa napokon oženili, no miestni obyvatelia neboli nadšení a mladomanželom sa kruto vyhrážali.

Mathew Brady [Public domain], via Wikimedia Commons

21 detí

Všetci štyria zdieľali jednu posteľ a zdá sa, že im to náramne vyhovovalo, keďže bratia dokopy splodili až 21 detí. Po čase však takýto život sestry omrzel a každá z nich sa dožadovala vlastnej domácnosti. Okrem toho, Chang a Eng museli neustále čeliť útokom domácich obyvateľov, ktorí ich obviňovali z najrôznejších zverstiev, vrátane toho, že ich nečisté myšlienky spôsobujú ženám potraty. Bratia teda napokon súhlasili, ženy bývali oddelene a u každej z nich strávili Chang a Eng tri dni.

Bankrot

Keď krajinou zmietala občianska vojna, bratia urobili niekoľko zlých rozhodnutí, následkom ktorých zbankrotovali a museli sa opäť vydať na cesty ako atrakcia. Tentoraz však neboli takí úspešní ako zamladi a Chang začal holdovať alkoholu, čo pomaly, ale isto ničilo jeho zdravie, kým Eng ostal triezvy a zdravý. V roku 1870 dostal Chang porážku a stal sa pre Enga takmer mŕtvym závažím. Chang už nemal šancu na záchranu, Eng preto začal uvažovať nad zákrokom, ktorý by ich rozdelil.

See page for author [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons

V rukách vedcov

Changa postihli ďalšie zdravotné ťažkosti, následkom ktorých v roku 1874 zomrel. Enga sa už zachrániť nepodarilo a o tri hodiny neskôr zomrel aj on vo veku 63 rokov. Ich telá padli do rúk vedcov, ktorí ich skúmali z každej možnej strany ako záhadnú anomáliu. Chang podľa lekárov zomrel kvôli krvnej zrazenine, smrť Enga však pre nich bola záhadou, tvrdili preto, že zomrel na následky šoku a zlomeného srdca.

Dnes žije na svete približne 1 500 ľudí, ktorí sú potomkami Bunkerovcov a na ich počesť sa dokonca organizujú aj stretnutia. Dokonca sa stali inšpiráciou pre knihy a filmy, ktoré ľudia obľubujú ešte aj dnes.

allthatisinteresting, wikipedia
Uložiť článok

Najnovšie články