Za posledné mesiace nemáme o explózie meteoritov žiadnu núdzu. Najnovšie, presnejšie 6. apríla, explodoval nad Ruskom ďalší meteorit.
Vyzerá to tak, že oblasť Ruska je celkom bohatá na výbuchy meteoritov. Okrem tohto, ktorý podľa informácií The Siberian Times, explodoval nad priemyselným mestom Krasnojarsk na Sibíri, tu explodovalo aj niekoľko omnoho silnejších meteoritov.
Obyvateľom mestečka sa našťastie nič nestalo. Výbuch bol omnoho slabší a v porovnaní s meteoritom, ktorý explodoval minulý rok v decembri nad Beringovým morom so silou 173 kiloton, to nebolo žiadne nebezpečenstvo pre okolie.
2) #Meteor over Krasnoyarsk.
Video via – https://t.co/sn6XvAqpoB pic.twitter.com/ysdJ4BmNs0— Kirill Bakanov (@WeatherSarov) April 6, 2019
Samotní experti tvrdia, že oblasť Ruska je veľmi bohatá na meteority. Len nedávno, presnejšie 15. marca, explodoval nad mestom Krasnojarsk ďalší meteorit so silou 0,15 kiloton. Tento nový meteorit nazvali „Nový Tunguska meteorit“. Mal len niečo okolo jedného metra a nepadal takou rýchlosťou ako väčšie meteority, ktoré dokážu ohroziť ľudí. Vedci ešte nemajú štatistiky a výsledky posledného, tohto víkendového pádu meteoritu, no predpokladajú, že nebude o nič väčší ako jeho predchodca so silou 0,15 kiloton.
Pri meteoritoch sme však zvyknutí na omnoho silnejšiu energiu. Príkladom je meteorit, ktorý explodoval nad mestom Čeľabinsk v roku 2013. V tomto prípade bolo niekoľko tisíc ľudí zranených. Iným príkladom je aj udalosť s názvom Tunguska z roku 1908, ktorá mala silu 3 megatony a zničila 2000 km² sibírskeho lesa.
New meteor in Russia. Krasnoyarsk, 3 hours ago pic.twitter.com/w6S7YjFzsu
— The Science Plug (@TheSciencePlug) April 6, 2019
Obyvatelia mestečka však niečo na oblohe zaregistrovať predsa len mohli. Viacerí dokonca výbuch nasnímali aj na kamere v aute. Na oblohe sa najprv zjavila oranžová ohnivá guľa s jasným „chvostom“ a silnejším zvukom, ktorý mnohým obyvateľom pripomínal zvuk lietadla. Meteorit nakoniec explodoval vysoko na oblohe, na východ od Krasnojarsk.
„Meteorit sa pohyboval rýchlosťou vyššou ako „Nový Tunguska meteorit“. Jeho štruktúra musela byť však voľnejšia, pretože sa roztrúsil na menšie fragmenty,“ vyjadril sa Viktor Grokhovsky, expert na meteority, pre The Siberian Times.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku