Keď ľudia začali stavať psychiatrické liečebne, liečba takto chorých pacientov sa robila skoro presne podľa modelu “pokus-omyl”. Doktori mali o tejto forme liečenia minimálne informácie, a preto skúšali na pacientoch neoverené, v našich prípadoch aj nepredstaviteľné psychiatrické metódy, netestované lieky a zvláštne terapie, ktoré z pacientov urobili ešte väčších. Väčšina z nich sa už zatvorila, no pár informácií a fotografií sa zachovalo. Mnohé sú opradené strašidelnými historkami, no budeme sa snažiť držať faktov a nie teórii. V prvej časti sme vám priniesli 6 tých najdesivejších liečební sveta a dnes budeme v tomto rebríčku pokračovať piatimi americkými ústavmi.
Rolling Hills
Psychiatrická liečebňa v Rolling Hills otvorila svoje brány v roku 1827. Zo začiatku slúžila skôr chudobným a neprispôsobivým osobám, až neskôr duševne chorým. V druhej polovici 20.storočia liečebňa nadobro ukončila svoju činnosť a v budove sa umiestnili rôzni malopodnikatelia.
V priestoroch Rolling Hills sa však podľa stoviek výpovedí dodnes potulujú pacienti z liečebne. Možno práve preto dnes nájdete v budove výskumné centrum lovcov duchov (Rolling Hills paranormal research society).
Richardson Olmsted komplex
V ikonickej budove amerického Buffala sídlila od roku 1870 liečebňa pre duševne chorých. Podľa záznamov patrila liečebňa k jedným z najhoršie vybavených a navyše mala stály nedostatok zamestnancov. To viedlo k tomu, že podmienky pacientov boli v tejto nemocnici veľmi zlé. Chodili špinaví od vlastných výkalov, hladní, zle oblečení.
Napriek tomu bolo v tomto komplexe jedno z dôležitých experimentálnych centier. Na pacientoch boli skúšané rôzne hrozivé liečby. Dodnes sa vyskytujú hlásenia, keď ľudia začujú z priestorov budovy desivé výkriky bolesti. V roku 2010 zasiahol komplex požiar, ktorý nebol dodnes objasnený, no budova bola znovu zrekonštruovaná.
Ústav vo Westone
Budova nemocnice vo Westone je druhou najväčšou ručne brúsenou kamennou budovou sveta. Postavená bola počas občianskej vojny v USA a v roku 1864 v nej sídlila psychiatrická liečebňa. Weston sa počas svojej kariéry stal domovom mnohých známych šialencov, medzi ktorých patril napríklad aj Charles Manson.
V ústave prebývala aj šialená vrahyňa Ruth, ktorá aj po svojej smrti terorizovala pacientov a zamestnancov nemocnice. Rovnako sa po chodbách túlajú aj vojaci z občianskej vojny, keďže budova hneď po dostavaní slúžila ako vojenská nemocnica.
Nahlásiť chybu v článku