Pred necelým týždňom schválil Európsky parlament reformu autorského práva na internete. Nové nariadenia mali už pred schvaľovaním mnoho odporcov, no väčšina poslancov hovorila o tom, že nové pravidlá prispejú k bezpečnejšiemu a spravodlivejšiemu internetu. Po niekoľkých dňoch od schválenia však treba dať tentokrát za pravdu menšine. Internet sa zmení na nepoznanie. Francúzski odborníci našli v zákone dodatok, ktorý si doposiaľ nikto nevšimol.
Odporcovia európskej reformy autorského práva hovorili pred hlasovaním najmä „internetovej cenzúre“. Členka nemeckej Pirátskej strany upozornila, že nová právna úprava o autorských právach je hrozbou pre slobodu slova na internete tak, ako ju poznáme. Podľa jej slov reforma smernice o copyrighte prijatá v predloženej podobe bude mať závažné dôsledky pre internet. A mala pravdu.
Odborníci na sociálne siete z Parížskej univerzity totiž dnes 1. apríla 2019 informovali o tom, že európska reforma autorského práva obsahuje dodatok, ktorý si pri doterajších analýzach zákona nikto nevšimol. Ak by to tak bolo s najväčšou pravdepodobnosťou by Európskym parlamentom vôbec neprešiel. Pre schválenú reformu totiž v Európe končia sociálne siete Facebook aj Instagram.
Dodatok, ktorý sme prehliadli
Dodatok v reforme, ktorý poslancom EP unikol hovorí o tom, že na internete a sociálnych sieťach nemôžu byť voľne k dispozícii žiadne dáta, na ktoré sa vzťahuje autorské právo. Toto nariadenie je ale v úplnom rozpore s tým ako sociálne siete fungujú. V konečnom dôsledku na Facebooku či Instagrame ľudia nemôžu uverejňovať videá, fotografie ani statusy, ktoré sú taktiež podľa novej smernice viazané autorskými právami.
Zuckerberg musí Európu odpojiť
Facebook a Instagram teda síce používať môžeme, no nemôžeme na sociálne siete nič pridávať. V podstate budú teda naše „nástenky“ prázdne, keďže každý príspevok porušuje európsku reformu autorského práva schválenú európskym parlamentom v priebehu minulého týždňa. Mark Zuckerberg sa prostredníctvom svojho Twitteru v skorých ranných hodinách, dnes 1. apríla vyjadril, že mu neostáva nič iné, len Európu od Facebooku aj Instagramu „odpojiť“.
Európa sa teda od dnes zmení na nepoznanie. Nikto nevie, ako presne bude budúcnosť sociálnych sietí na našom kontinente vyzerať, no je možné, že si budeme od dnešného dňa musieť vystačiť bez nich. Z „diery v zákone“ sa tešia len operátori, ktorí predpokladajú, že sa Európa vráti k pevným telefonickým linkám a faxom.
Prajeme vám príjemný prvý apríl 🙂
Tento článok vznikol v spolupráci s 1. aprílom.
Nahlásiť chybu v článku