Svedčí o tom aj ich nový singel Deutschland, vďaka ktorému si kapela získala značné množstvo kritiky zo strany židovskej komunity. Podľa vládneho splnomocnenca Felixa Kleina pre otázky antisemitizmu, skupina Rammstein dokonca prekročila únosnú mieru. Pre kapelu je to však len ďalšia provokácia, ktorú si môžu pripísať na účet.
Majú ich totiž hojne. Práve na rôznych škandáloch a kontroverzných momentoch si táto kapela vybudovala svoj legendárny imidž. Ten často evokuje prepojenie na neonacistickú komunitu, no kapela sa už v minulosti niekoľkokrát vyjadrila, že popiera akúkoľvek spojitosť s extrémizmom.
Súd s kanibalom
Niektoré príhody, ktoré sa tejto kapely týkajú, pôsobia až ako legendy či dokonca výmysly. Napriek tomu zostáva faktom, že kapela sa súdila s odsúdeným kanibalom. Ich mimoriadne populárna pieseň Mein Teil je totiž založená na príbehu Armina Meiwesa, muža, ktorý bol za kanibalizmus odsúdený. Ten však nesúhlasil s tým, že pre pieseň bol použitý jeho príbeh bez jeho vedomia. Taktiež sa súdil s tvorcami filmu Butterfly: A Grimm Love Story, ktorého obsah bol veľmi podobný.
Obvinenia z extrémizmu
Aj napriek tomu, že kapela opakovane pripomína, že je apolitická, pre vizuály, ktorými svoju hudbu prezentuje, je často spájaná s fašistickou či dokonca nacistickou ideológiou. Kapela však nielen tieto tvrdenia popiera, no zároveň sa v minulosti nechala počuť, že ak by ju niekto mal spájať s politickým názorom, tak by mal byť rozhodne ľavicový. Aj preto vznikla ich pieseň Links 2 3 4. Slovo Links v nemčine stojí pre Vľavo.
Horiaci frontman
Frontman kapely Till Lindemann sfalšoval požiar na viac ako dvadsiatich živých vystúpeniach. Predstavenie spočívalo v tom, že spevák predstieral nehodu, v dôsledku ktorej mal začať horieť. Jeden z členov kapely ho mal prísť hasiť horľavým hasiacim prístrojom. Až neskôr prišli zamestnanci zo zákulisia, ktorí speváka uhasili naozaj. Aj napriek tomu, že išlo iba o predstavenie, ktoré Lindemann nafingoval na mnohých vystúpeniach, nakoniec od neho musel upustiť. Frontman vysvetlil pre magazín Playboy, že fanúšikovia boli až príliš znepokojení vierohodnosťou vystúpenia.
Falus či kanón?
Na jednom z ikonických vystúpení Rammsteinu v newyorskej aréne Madison Square Garden, použil Till Lindemann ako rekvizitu obrie krídla, z ktorých šľahali plamene. Počas toho istého vystúpenia v čase hrania piesne Pussy vyviedli na pódium obrovský kanón, ktorý dizajnom zámerne pripomínal penis. Aby toho nebolo málo, tento kanón rozprašoval medzi divákov bielu tekutinu. V minulosti bola kapela za podobné obscénne akty na pódiu dokonca aj zatknutá.
Znásilnenie klaviristu
Ako ste sa už zrejme dovtípili, zapojenie sexuálneho aktu do vystúpenia je niečo, čo k Rammsteinu neodmysliteľne patrí. Podobne je to aj s ohňom či kombináciou týchto dvoch aspektov. Na jednom z vystúpení frontman kapely predstieral, že znásilňuje klaviristu. Aj napriek tomu, že obaja muži zostali pri tomto akte oblečení, ako informovalo MTV na svojom webe, po vystúpení v Massachusetts boli obaja zatknutí. Prepustení boli až na druhý deň.
Ruská propaganda
Po vystúpení Rammsteinu v Moskve sa frontman kapely vyjadril, že návšteva mesta sa mu páčila. Ruské média si však túto vetu vysvetlili trošku inak. Lindemannove tričko digitálne prerobili na tričko s fotografiou Putina. Taktiež ju doplnili o vyjadrenie, v ktorom Putina velebí ako skvelého lídra a odsudzuje nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Lindemann sa však vyjadril, že podobné slová nikdy nevyslovil, stal sa obeťou ruskej propagandy a fámu presunul do rúk právnikov.
Prepojenie s masakrom
Rammstein bol spájaný s masakrom, ktorý sa odohral na Columbine High School. Jeden z útočníkov, Eric Harris, mal totiž na jednej z fotografii na sebe tričko s motívom kapely. Tá neskôr prejavila sústrasť voči pozostalým a prehlásila, že ich texty a politické názory nijako nepodnecujú násilie.
Zákaz v Nemecku
Rammstein bol zakázaný na domácej pôde. 5. novembra 2009 totiž vydal album Liebe ist für alle da. Ten sa však nestretol s pochopením pre niekoľko textov aj pre vizuály spojené s albumom. Členovia kapely boli týmto rozhodnutím veľmi prekvapený, pričom klavirista Christian Lorenz sa vyjadril, že ľutuje neschopnosť komisie rozpoznať sarkazmus. Ako reakcia vyšla 31. máj 2010 cenzurovaná verzia albumu.
Nahlásiť chybu v článku