Homosexualita bude v Bruneji trestaná ukameňovaním

Foto: Unsplash, Wikimedia (Bernard Spragg)

Aj napriek tomu, že píšeme rok 2019, svet zostáva na niektorých miestach veľmi zvrátený.

Výnimkou nie je malá moslimská krajina menom Brunej, kde je homosexualita stále braná veľmi prísne. Nielen, že nie je tolerovaná, no zároveň je aj extrémne odsudzovaná. Takýto postoj však nie je nevídaný ani v západnom svete. V USA je zakázaná liečba homosexuality len v 15 štátoch. V tých ďalších zachádzajú veci tak ďaleko, že mladí homosexuáli sa uchyľujú k samovraždám.

Článok pokračuje pod videom ↓

Práve preto by mal po rokoch zákaz liečby homosexuality zaviesť aj Utah. Medzitým však majú čo robiť skupiny pre ľudské práva v Ázii. Brunej chce totiž miestnych homosexuálov trestať smrťou. Krajina dokonca ani neuvažuje nad šetrným spôsobom či kompromisom. Prichytených homosexuálov chce trestať ukameňovaním.

Pixabay

Za lásku desať rokov v base či smrť

Už doteraz bola homosexualita trestaná v tomto malom sultánskom štáte väzením na desať rokov. Brunej sa však nebojí pritvrdiť novým desivým opatrením. Podobná kontroverzia však pre Brunej nie je ničím novým. Od roku 2014 tu totiž platí séria zákonov, vďaka ktorej sa trestá nielen homosexualita, no aj mimomanželské tehotenstvo či vynechanie piatkovej modlitby.

Homosexuálne vzťahy, cudzoložstvo, sodomia a znásilnenenie však trestané smrťou neboli. Nový zákon by vláde umožnil bičovať a ukameňovať  moslimov obvinených z vyššie uvedených zločinov. „Snažíme sa tlačiť na brunejskú vládu, no máme veľmi málo času, kým tieto zákony začnú ovplyvňovať životy miestnych ľudí,“ povedal Matthew Woolfe, zakladateľ aktivistickej organizácie za ľudské práva The Brunei Project, pre agentúru Reuters.

Unsplash

Problémy naprieč celou Áziou

Nenávisť voči homosexualite nedosiahla tak ponuré následky zatiaľ nikde inde, no ázijské krajiny sa po väčšine k tejto problematike stavajú veľmi striktne. Homosexuálne styky zakazuje aj Mjanmarsko, Malajzia či Singapur. Priateľsky sa k homosexualite nestavia ani Indonézia. Keďže v Bruneji žije 400-tisíc ľudí, z ktorých je viac ako 67% moslimov, krajina sa zodpovedá islamskému právu Šaría.

Jeden z najznámejších indonézskych aktivistov, Dede Oetomo povedal pre Reuters, že Brunej imituje najkonzervatívnejšie arabské štáty. V krajine, kde medzi obyvateľmi prevažuje islamské vierovyznanie, však nie je trest smrti za homosexualitu nevídaný. Podobné praktiky vedú Jemen, Saudská Arábia či Mauritánia.

abc.net.au
Uložiť článok

Najnovšie články