Foto: Michal Čekan/instagram.com

Je to najmladšie slovenské psie plemeno.

Pri prvom pohľade na tohto krásavca sa vám môže zdať, že ide o slovenského kopova, s ktorým sme vás zoznámili v predošlom článku. Pravdou však je, že v tomto prípade ide o úplne samostatné plemeno. Vzájomná podobnosť týchto dvoch plemien ale nie je vôbec náhodná. Tatranský durič bol totiž vyšľachtený práve z neho. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Slovensko je významné svojou rozmanitou prírodou, ale aj širokými možnosťami v oblasti poľovníctva. Pre úspešný lov v rôznych revíroch potrebuje správny poľovník aj pomocníka z ríše zvierat, psa. Tieto dve skutočnosti môžeme považovať za tie, ktoré mali najväčší vplyv pri šľachtení našich národných plemien. Tri z piatich sú totiž priamo určené na tieto účely.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maisy (@_maissy_),

Najmladším z nich je práve tatranský durič, ktorého predkov nájdeme u hladkosrstého jazvečíka, bavorského farbiara a slovenského kopova. Za jeho zrodom stála túžba vyšľachtiť zviera menšieho vzrastu, spoločne s nadšením pre durenie a vyhľadávanie zveri. Táto túžba vznikla u samotných poľovníkov ako odozva na stále sa meniace poľovnícke podmienky v prírode.

Vyšľachtený durič mal byť nápomocný hlavne pre moderného človeka. To znamená, že je ideálnym spoločníkom najmä pre poľovníkov žijúcich v mestách, ktorý častokrát cestujú za poľovačkou autom. So svojím menším vzrastom preto nie je náročný na starostlivosť ani v prípade, že ho majiteľ chová v byte.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barbora Kavka Fabiánová (@barbora.fabianis),

Výška jedincov sa pohybuje v rozmedzí od 34 do 42 centimetrov v závislosti od pohlavia. Medzi hlavné sfarbenia patrí čierna s takzvaným „pálením“ a hnedá. Vyskytnúť sa môžu aj iné odchýlky v podobe bielych znakov či chýbajúceho pálenia, no nie sú veľmi vítané nakoľko stále pretrváva proces prísneho šľachtenia.

V prírode je skutočne usilovným pomocníkom pre lovcov. Základnými črtami v tomto smere je vytrvalosť a závideniahodný čuch. Vhodný je preto na durenie, ale aj vyhľadávanie už ulovenej zveri. Príjemným spoločníkom je aj v čase mimo povinností. Jeho priateľská povaha je preto vhodná aj pre rodiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Čekan (@fotografmichalcekan),

Samotný tatranský durič doposiaľ nebol medzinárodne uznaný ako samostatné plemeno, nakoľko jeho krvná línia zatiaľ nie je dostatočne dlhá. Aby bol tento proces dôkladný, musia byť šľachtitelia trpezliví a oddaní tejto činnosti. Prve čistokrvné šteňatá sučky a psa tatranského duriča sa dokonca narodili len pred piatimi rokmi.

V súčasnosti sa toto plemeno teší stále väčšiemu záujmu. Šľachtitelia, kynológovia a chovatelia z Klubom chovateľov tatranského duriča, spoločne naďalej pracujú na jeho zdokonaľovaní a v konečnom dôsledku aj uznaní Medzinárodnou kynologickou federáciou.

tatranskyduric.sk, pluska.sk, dolnyzemplin.korzar.sme.sk
Uložiť článok

Najnovšie články